Říjen pokračuje svým podzimní tempem. Ráno zima, trochu mlhy, někdy slunce a stromy se pomalu začínají barvit svým listím. Blíží se nejbarevnější část roku, ale zároveň víme, že zima na sebe už nenechá dlouho čekat. Houbové žně však pokračují a je nejvyšší čas zásobit se na zimu především ovocem a zeleninou. Podzimní úroda je bohatá a nabízí toho dost. V sobotu proběhla úžasná charitativní akce „Polévka, která pomáhá“ organizovaná neúnavnou Šárkou Bartoníčkovou. Osmnáct týmů uvařilo osmnáct druhů polévek. Ty se následně prodávaly lidem. Vybralo se téměř 300 000 Kč na pomoc potřebným a málokdy se město semkne tak jako onu druhou říjnovou sobotu a je vidět, že občané rádi přispějí, pokud je to třeba. Nejdříve byla snědená bramboračka připravená týmem DSK Brandýs.

Události posledního týdne se soustředily především na dálnici a na sportovní kolbiště města. Na D10 se odehrálo několik bouraček a v noci ze soboty na neděli byla kvůli výměně železničního mostu na trati do Čelákovic dokonce uzavřená, což na dálnici způsobilo několika kilometrovou kolonu. Většina aut tak jela přes město a v sobotu večer jsme si připomněli, jak to vypadalo v ulicích města v sedmdesátých letech, když dálnice ještě nevedla kolem našeho dvojměstí. Zejména v pátek odpoledne a v neděli večer to bylo neúnosné. Pokud jde o dopravní informace, tak nás ještě čekají cca dvoutýdenní problémy na Vrábí mezi kruhákem a koncem města, kde bude kvůli výměně asfaltu provoz řízen semaforem a autobusová zastávka nebude fungovat, a tak se bude muset jezdit až /400 m/ od Ciuru. Snad to přežijeme, aby kompletně celá Pražská vypadala zase o něco lépe. Tento úsek neprošel předchozí rekonstrukcí a to je nutno si uvědomit. Snad to budeme mít do konce října za sebou. Další problém přišel v neděli dopoledne, kdy do Benta nepřivezli rohlíky, což podstatně ovlivnilo snídaňové menu našich občanů.

Ze sportovních událostí na sebe upoutala pozornost výhra fotbalové reprezentace nad Albánii po celkem solidním představení, což v poslední době nebývá zvykem. Velmi dobře si vedli čeští tenisté na turnajích v Asii. Nejlepší formu má Tomáš Macháč a jeho výhry, i nad Alcarazem, ho posunuly do první světové třicítky. Skvělou podívanou připravila Velká pardubická. Poprvé ve stopadesátileté historii nejstaršího kontinentálního dostihu se odehrál mrtvý závod a zvítězili dva koně společně, protože nešlo určit vítěze, jak byl závod vyrovnaný. Vítězi se společně stali žokej Jaroslav Myška s koněm Sexy Lord a Jan Faltejsek v sedle koně Godfrey. Hodně sportovních událostí se udalo v našem souměstí. Do plného provozu se dostává sportovní hala Josefa Kaluhy, kde se o víkendu odehrály první mistrovské florbalové zápasy Falconu a Orcy. Jak v sobotu, tak v neděli byla hala plná a diváci povzbuzovali svoje hráče a heslo fanoušků Falconu „Konečně jsme doma“ bylo hodně sympatické. První výhru v nové hale, tak získal Falcon po výhře nad Litvínovem v poměru 12:7. Věřme, že výher brandýských barev v nové hale bude co nejvíce a že tam většina sportů najde tu správnou domácí kulisu. K radosti sportovních příznivců přispěli i fotbalisté po domácí výhře 2:1 nad Policí nad Metují a drží si pozici mezi prvními týmy 4. ligy /dříve divize/. Basketbalové ohlédnutí směřuje především do nejvyšší mužské soutěže, kde je na čele bez porážky Písek, který měl však v sobotu namále, protože v Olomouci prohrával podstatnou část zápasu. Mohutný sršní finiš však přivedl zápas do prodloužení a v něm už si Jihočeši výhru nenechali vzít a pokračují ve spanilé jízdě soutěží. V ŽBL brandýský tým DSK zatím ani jednou neochutnal výhru a prohrál i nedělním televizním utkání v Trutnově. Svěřenkyně Dana Kurucze však zatím nehrály ani jeden duel doma. To nastane až v sobotu, kdy v nové hale Josefa Kaluhy přivítají Žabiny Brno, což je velmi těžký soupeř. Zápas se hraje od 17.00 hodin a kdo má rád basketbal, tak by v hledišti neměl chybět, protože půjde o historickou událost. My dříve narození jsme o víkendu smutně vzpomínali na našeho kamaráda Oldu Franka, protože uplynul rok od jeho úmrtí, které je spojeno s veteránským hraním basketbalu a v pátek to půjdeme zapít a Oldu si připomenut jako skvělého člověka i basketbalistu. Není den, abychom si na něj nevzpomněli a jeho místo v šatně je hodně osiřelé. Tečou mi slzy, když o tom píšu…. Brandýské týmy si nevedly špatně a ve většině zápasů uspěly. Potěšily výhry U19B nad Pardubicemi a Vysokou a snad první dvě výhry v soutěži jsou tím správným vykročením za ligovou záchranou.

Středočeská basketbalová liga mužů

Sobota 12.10.2024
BK Kladno - BK Brandýs n.L.

80:63 (20:16, 44:28, 64:49)

Body: Borl 21, Šop 11, Hrabý 9, Bednář 6, Janota 5, Kovář a Pilný po 4, Klusáček 3

Neděle 13.10.2024
Sokol Nové Strašecí - BK Brandýs n.L.

42:102 (6:22, 19:46, 28:69)

Body: Šop 22, Hrabý a Borl po 15, Pilný 13, Klusáček 11, Janota 10, Kovář 8, Bednář 6, Tomášek 2

Celostátní liga U19M - junioři

BK Brandýs n.L. - Tesla Pardubice

69:68 (20:19, 46:33, 60:49)

Body: Holubec 19, Stieber 16, Dostál 14, Štajer 13, Vaverka 4, Bodlák 2, Řebíček 1

BK Brandýs n.L. - BK NAPOS Vysoká n.L.

92:66 (17:20, 48:38, 74:54)

Body: Štajer 20, Vlček 14, Holubec 12, Kučera 10, Stieber a Dostál po 8, Bodlák a Vaverka po 7, Šolc a Řebíček po 3

NRL U19Ž - juniorky

Sobota 12.10.2023
BC Kolín - BK Brandýs n.L.

41:61 (7:23, 18:37, 28:51)

I ve druhém utkání NRL jsme zajížděli na palubovku soupeře, tentokrát do Kolína. Do utkání jsme vstoupili velmi aktivně a při pravidelném střídání všech deseti hraček jsme první čtvrtinu ovládli rozdílem 16 bodů. I druhou čtvrtinu jsme hráli aktivně a v polovině utkání jsme vedli o 20. Druhý poločas již tolik krásy nepřinesl, ale i tak bylo o výhře rozhodnuto.

Body: Šandová 12, Martínková 11, Rozumová 9, Pfafová a Vaverková po 7, Antošová 6, Alešová 5, Kohoutková 4

Žákovská liga U15M – starší žáci

Nekompletní tým kluků U15 nezvládl oba víkendové zápasy na severu, když se kluci nedokázali vypořádat s agresivitou domácích týmů.

TJ Slovan Varnsdorf - BK Brandýs n.L.

81:72 (19:17, 41:39, 54:54)

Body: Osman 27, Hlaváček T. 18, Bělohradský 9, Dvořák a Kalfus 8, Kozel 2.

Válečníci Děčín  - BK Brandýs n.L.

109:83 (31:21,64:41, 90:60)

Body: Hlaváček T. 36, Osman 33, Bělohradský a Kalfus 4,Dvořák 3, Tasdemir 2, Řihout 1.

Žákovská liga U15Ž - starší žákyně

BK Levhartice Chomutov - BK Brandýs n.L

51:58 (13:11, 30:26, 35:45)

Hrací víkend pro naše starší žákyně byl opět na palubovkách soupeřů, v sobotu v Chomutově a v neděli v Sokolově. Utkání s chomutovskými žákyněmi bylo po celou dobu vyrovnané. Našim hráčkám se v prvních dvou deseti minutách nedařilo přesně zakončovat ani z pod koše, ani z delší vzdálenosti. Přes veškerou velkou snahu, bojovnost a nasazení jsme odcházeli do poločasové přestávky s čtyřbodovým mankem. Po poradě v šatně ale naše žákyně zpřesnily hru, obrana se výrazně zlepšila a výsledkem bylo vedení o deset bodů (skore  3/4 - 5:19). Bohužel jsme nedokázali udržet nasazené tempo a naší velmi dobrou hru na obou polovinách hřiště a několika zbytečnými ztrátami jsme nechali chomutovské dotáhnout stav až na tři body. To ale bylo vše a v závěru jsme dokázali navýšit naše vedení na konečný rozdíl sedmi bodů. Radost z vítězství byla velká a zasloužená.

Body: Novotná E. 17, Novotná S. 16, Petříková a Šváchová po 9, Rozumová 4, Pawingerová 3,

BCM Sokolov - BK Brandýs n.L.

69:84 (19:22, 40:46, 50:68)

V neděli v sokolovské tělocvičně se nám po ospalém začátku nedařilo téměř nic. Mnoho neproměněných dvojtaktů a několik přihrávek do rukou soupeřek znamenalo vedení domácích žákyň o tři body. Po poradě mezi čtvrtinami se ovšem naše hra zcela změnila. Obrana začala fungovat, jak jsme chtěli, dařilo se zakončovat z rychlých protiútoků a také přesně střílet z tříbodové vzdálenosti. Výsledkem naší zlepšené hry bylo poločasové vedení o šest bodů. Naše hra se nadále zlepšovala a postupně jsme navýšili vedení až na osmnáct bodů. Poslední desetiminutovka již nebyla od našich děvčat tolik přesná, ale konečný výsledek výhry o patnáct bodů přinesl brandýským žákyním opět velkou radost. Všechny hráčky je třeba pochválit za velkou bojovnost, snahu a fandění ve chvílích,
kdy se tolik nedařilo. Děvčata hrála jako tým, ale velkou osobností a tahounem tohoto víkendu byla Ema Novotná.

Body: Novotná E. 41, Novotná S. 10, Rozumová 9, Šváchová 5, Homolková a Švancarová po 4, Petříková 3, Pawingerová, Richterová, Trnová a Klusová po 2

Přípravná soutěž U13M – starší minižáci

BK Brandýs n.L. – BŠ Tygři Praha

118:9 (38:0, 66:3, 90:5)

Body: Sibera 34, Šimon 20, Novosad 14, Bartík 12, Martinek a Urbánek 8, Mustafa a Stieber 6, Mezofi 4, Bártů, Ježek a Lepíček 2

BK Brandýs n.L. – BK Kralupy junior

80:44 (24:10, 42:16, 60:26)

Body: Stieber 15, Šimon 14, Sibera 12, Novosad 10, Bartík 8, Mustafa a Urbánek 6, Martinek 4, Ježek 3, Lecko 2

Přípravná soutěž U13Ž – starší minižákyně

Sobota 12.10. 2024
BK Brandýs n.L. – TJ Sokol Pečky

53:40 (4:15, 31:24, 41:26)

O víkendu 12.10. a 13.10.2024 jsme měli možnost odehrát obě naše utkání ve velké hale Sportcentra v Brandýse n. Labem, kde jsme hned v sobotu přivítali TJ Sokol Pečky. Na soupeřky z nedalekých středních Čech jsme se v trénincích velmi poctivě připravovali a nutno říci, že nám to přineslo „kýžené ovoce“. Nicméně utkání to rozhodně nebylo jednoduché. Již od úvodu si holky z Peček vytvářely mírnou převahu v útoku, a to zejména bodovým přínosem hráčky J. Strnišťové, jejíž aktivitu se nám nedařilo hlídat. Až teprve II. čtvrtina se našim děvčatům podařila zvládnout na jedničku a skóre se tak obrátilo v náš prospěch. Od té doby, jsme dík zlepšení v obraně a dobrou kolektivní hrou měli vedení v utkání ve svých rukou a „Sokolnice“ tak k sobotnímu obědu odjížděly poražené.

Body: Bártlová 16, Libertin 15, Kubáčová 6, Císařová a Vašínová 5, Novotná 4, Štěrbová 2

Neděle 13.10. 2024

BK Brandýs n.L. – Basket Říčany

69:27 (13:9, 43:14, 61:20)

V neděli k nám zavítalo družstvo nám již známé z předchozích ročníků, a to Basket Říčany. Přes úvodní pochybnosti ve zlepšení jednotlivých hráček soupeře, s čímž musí trenér počítat prakticky za všech okolností, ale můžeme konstatovat, že toto utkání pro nás bylo o mnoho snazší. Tedy co se týče síly soupeře v útoku. Na obranné straně jsme se místy, prostřednictvím time outů, museli i trošičku strategicky poradit, ale jinak jsme utkání zvládli dle předpokladů. Důležitý je i fakt, že se do utkání bodově zapojilo více hráček, což nás dlouhodobě trochu trápí. Nicméně se dá říci, že pokud se k oporám týmu v budoucnu herně a zejména pak zvýšeným úsilím v herních činnostech jednotlivce připojí i střídající či méně „bodové“ hráčky, tak budeme moci pomýšlet na vítězství i s podstatně silnějšími soupeři. Ale to ukáže až čas.

Body: Bártlová 20, Novotná 9, Vašínová 8, Kubáčová a Libertin 6, Fitos a Palánová 4, Cibulková, Císařová, Martiňáková, Mozolová, Štěrbová a Vitamvás po 2