Máme za sebou září, první měsíc školního roku, kdy na začátku měsíce jsme trpěli tropickými teplotami, v půli měsíce pak intenzivními lijáky a v jeho závěru ráno teploty atakovaly nulové hodnoty, i když u nás tak úplně ne. Díky záplavám tak na září určitě nebude vzpomínat v dobrém. Léto za sebou tak definitivně zabouchlo dveře, ale všichni věříme v hezký barevný podzim, a ještě trochu příjemné teploty, tak, abychom zapínali kotel co možná nejméně. Uplynulý víkend byl zcela svatováclavský, což má pro naše dvojměstí zcela zvláštní charakter, protože na dvě hodiny se Stará Boleslav promění v centrum oslav dne České státnosti a legendy svatého Václava. Na Mariánském náměstí se celebruje celostátní svatováclavská mše a mezi hosty je mnoho vzácných hostí. Letos tradičně nechyběl prezident Klaus, ministři, poslanci a přijela dokonce i hejtmanka Petra Pecková. O jejím dalším osudu se rozhodne v nejbližších dnech, snad se nakonec domluví na vládnutí s vládnoucími stranami ODS, KDU ČSL a TOP 09.

Naši občané mši mohou sledovat v přímém přenosu ČT a jejich zájem směřuje do Houštky, kde mohou využít širokou nabídku atrakcí, stánků a kulturního programu na scéně letního kina. Tam byly oceněni i laureáti svatováclavské plakety. Letos tuto významnou trofej získala pedagožka Ida Elsnerová, atletický trenér Jiří Kreuter a bývalý ředitel ZŠ Na Výsluní Jiří Mašín. Ten plaketu převezme až dnes při slavnostním otevření sportovní haly Josefa Kaluhy. Hala bude konečně otevřena po dvou letech stavby a mnoha let příprav a rozporů. ZŠ Palachova tak dostane pro tělesnou výchovu a sport jedinečný prostor, který si určitě zaslouží. Hala se dá rozdělit na tři oddělené plochy a cvičit tam mohou až tři třídy najednou. Hala je více než 7 x větší než stávající prvorepubliková tělocvična, stále cca 250 milionů a najdou v ní zázemí i další sporty, především florbal, basketbal, volejbal a další sporty. Vedle plochy hala nabízí i hlediště pro více než 200 diváků. Společně se sedačkami na ploše tak divácká kapacita činí více než 300 diváků a nabízí i dostatečné zázemí včetně osmi šaten. Pro ty později narozené dodávám, že Josef Kaluha, jehož jméno hala nese je legendární tělocvikář ZŠ Palachova, jehož tělocviky, lyžařské zájezdy a řada dalších školních aktivit byla zcela bezprecedentní, čímž se stal nezapomenutelným a jméno Josef Kaluha je ve městě v podstatě synonymem pro slovo tělocvikář. Věřme, že hala přinese brandýským barvám hodně radosti a výher. Ženy DSK zde hrají své první mistrovské utkání v sobotu 19.10.2024 od 17.00. Přijďte se podívat do haly, jde o největší sportovní stavbu v historii města. Jejich soupeřem však bude velmi těžký sok v podobě brněnských Žabin, které v týdnu potěšily výhrou nad maďarským Szeksárdem a postupem do Euroligy, což Brňanky dělá ještě silnější. Dalším basketbalovým překvapením je porážka Realu Madrid v úvodním kole ACB ligy na půdě nováčka z La Coruni rozdílem jediného bodu. Brandýské týmy sehrály o víkendu 14 zápasů s bilancí sedmi výher a sedmi porážek. Své zápasy nezvládli muži, kteří prohráli ve středočeské lize již čtvrté letošní utkání v řadě a bilance čtyř porážek není určitě potěšitelná. Své venkovní zápasy na Vysočině nezvládli ani junioři proti asi nejlepším týmům soutěže. Oba soupeři měli poměrně výraznou fyzickou převahu, a tak hráli svěřenci kouče Čeňka a Tomáška vyrovnanou partii v sobotu v Pelhřimově dvacet minut, v neděli v Jihlavě pak minut třicet. Ani junioři ze čtyř utkání ani jednu nevyhráli a za čtrnáct dní musí doma proti Pardubicím a Vysoké zabrat. Drama se šťastným koncem zvládli starší žáci. Naopak jejich ženské protějšky si odvezly z Litoměřic i Děčína poměrně vysoké porážky. Své soupeře celkem jednoznačně přehrály klukovské i dívčí týmy U13.

Středočeská basketbalová liga mužů

Čtvrtek 26.9.2024

BK Brandýs n.L. - BC Real Réma Nymburk              52:87 (15:27, 19:48, 37:66)

Body: Kejmar L. 14, Šop 10, Štajer 9, Borl, Kejmar M. a Janota po 5, Řebíček a Brezovák po 2

Pátek 27.9.2024

BK Brandýs n.L. - AŠ Mladá Boleslav                       78:85 (22:16, 45:33, 60:57)

Body: Kejmar L. 18, Borl 17, Kejmar M., Štajer a Pilný po 8, Šop a Janota po 6, Bednář 5, Řebíček 2

Celostátní liga U19M - junioři

Sobota 28.9.2024

GBA Sojky Pelhřimov - BK Brandýs n.L.                  107:45 (26:15, 51:31, 83:37)

Body: Štajer 14, Stieber 10, Kejmar 8, Vaverka 5, Kučera 4, Bodlák 3, Vojta 1

Neděle 29.9.2024

BC Vysočina - BK Brandýs n.L.                                90:50 (22:17, 44:33, 60:44)

Body: Štajer 16, Stieber 13, Kučera 7, Bodlák 6, Vaverka 5, Kejmar 3

NRL U19Ž - juniorky

Ne: 29.9. 2024

TJ Slovan Varnsdorf - BK Brandýs n.L.                    20:57 (1:14, 13:33, 17:44)

Body: Kohoutková, Martínková a Pfafová po 10, Antošová 8, Vaverková 7, Hájková a Mrázová po 5, Šandová 2

První mistrovské utkání sehrály naše dorostenky na půdě soupeře. O výsledku utkání bylo rozhodnuto již po první čtvrtině, kdy jsme soupeři dovolili vstřelit jen jeden bod.  Na výhře se střelecky podílelo všech 8 hráček.

Žákovská liga U15M – starší žáci

Kluci U15 o víkendu vítězně zahájili letošní sezónu. Zatímco v sobotu oproti loňsku posílená Sparta padla až po divoké přestřelce, tak v neděli bylo vlastně rozhodnuto v půlce první čtvrtiny.

BA Sparta Praha - BK Brandýs n.L.                         90:91 (25:17, 44:44, 65:73)

Body: Hlaváček T. 33, Šnábl 26, Osman 18, Bělohradský 4, Dvořák a Kozel 3, Kalfus a Kubelka 2

BA Tygři Praha  - BK Brandýs n.L.                           62:117 (14:35, 31:67, 51:103)

Body: Hlaváček T. 33, Osman 31, Kalfus 15, Dvořák 10, Bělohradský 9, Polívka 8, Kubelka 5, Kozel 4, Tasdemir 2

Žákovská liga U15Ž - starší žákyně

O víkendu začala soutěž dívek U15 a utkání nás zavedla na palubovky největších favoritů soutěže, Děčína a Litoměřic. Sobotní časný začátek nám překvapivě nevadil a naše žákyně hrály první tři čtvrtiny s děčínskými děvčaty přijatelný výsledek. Poločas o 13bodů a po třetí čtvrtině o 26bodů. Bohužel v posledních des

eti minutách už trochu docházely síly a naplno se projevila převaha domácích žákyň. Musíme pochválit naše hráčky, za bojovnost a snahu.

Válečnice Děčín - BK Brandýs n.L.                         93:35 (17:15, 33:20, 59:33)

Body: Novotná S. 13, Švancarová 6, Novotná E. a Rozumová po 5, Richtrová 4, Pawingerová 2

Nedělní zápas v Litoměřicích pro naše žákyně nezačal dobře a soupeřky jsme nechaly bodově odskočit. Snažili jsme se bojovat a snížit náskok soupeřek, ale několik zbytečných ztrát a nevynucených chyb nás připravil o lepší celkový výsledek. Opět nelze našim děvčatům upřít velkou snahu, ale v poslední čtvrtině již ne

bylo sil a litoměřické žákyně si dokráčely pro jasnou výhru. Poděkování zaslouží také rodiče za neúnavné povzbuzování po celé utkání.

BK Lvice Litoměřice - BK Brandýs n.L.                   86:33 (26:8, 47:22, 64:30)

Body: Novotná S. 10, Pawingerová 8, Novotná E. 7, Richtrová 4, Rozumová a Sýkorová po 2

Přípravná soutěž U13M – starší minižáci

BC Wizards Újezd nad Lesy – BK Brandýs n.L.    12:85 (2:22, 2:43, 9:68)

Body: Šimon 22, Sibera 18, Urbánek 14, Novosad 12, Martinek 7, Bartík a Stieber 4, Ježek a Mustafa

BC Benešov – BK Brandýs n.L.                             18: 60 (7:17, 10:30, 12:45)

Body: Hynek 16, Sibera 15, Bartík 7, Šimon 5, Pečenka a Stieber 4, Novosad 3, Bártů, Martinek a Urbánek 2

Přípravná soutěž U13Ž – starší minižákyně

Sobota 28.9. 2024

TJ Sokol Kladno - BK Brandýs n.L.                      14:109 (7:24, 9:52, 9:80)

V sobotu, v den státního svátku, naše děvčata zavítala k basketbalovému utkání do města známého hokejisty Jardy Jágra a nám tudíž dobře známého účastníka naší věkové kategorie, tedy děvčat z Kladna. Myslím, že naše U13G nenechaly nikoho na pochybách o tom, kdo měl v tomto utkání plnit roli „papírového“ favorita, čemuž odpovídal i celý průběh utkání. Basketbalistky z Kladenských hutí nedokázaly čelit jasnému odporu „Brandýských holek“, které je předčily v podstatě ve všech herních činnostech a odvezly si tak domů další vítězství.

Body: Bártlová 16, Mozolová 15, Vašínová 14, Štěrbová a Novotná 12, Kubáčová 10, Svobodová 8, Fitos a Martiňáková 6, Cibulková a Trávníčková 4, Vitamvás 2

Přípravná soutěž U11M – nejmladší minižáci

Sobota 28.9. 20254

BA Nymburk - BK Brandýs n.L.                           35:59 (13:10, 13:26, 19:51)

Kluci podali fantastický týmový výkon, který se následně promítl i v celozápasové dominanci brandýských kluků.

Body: Rokoš 16, Bártl 14, Mašín M. a Novák po 10, Fitos 6, Novotný 3

Neděle: 28.9. 2024

Jelikož se i do tohoto utkání vrhli chlapci se vší vervou po hlavě a v první čtvrtině neumožnili Nymburku ani jednou skórovat, brzy jim došli síly, a tak zápas bohužel nedovedli do vítězného konce. Klukům však patří za oba zápasy ohromná pochvala!

Body: Novotný 16, Rokoš 7, Fitos 5, Bártl 3, Novák a Dušek po 2