Menu
pátek, 27 prosinec 2019 19:38

Ohlédnutí za rokem 2019

 

Basketbalovým příznivcům jsem slíbil ještě ohlédnutí za rokem končícím devítkou. Myslím, že to byl dobrý rok, nejen pro Brandýs, ale pro celý český basketbal.

Dobrý rok pro český basketbal byl završen v pátek 20.12., kdy byl český národní tým vyhlášen nejlepším českým sportovním kolektivem za rok 2019. Třešničkou na dortu pak bylo druhé místo Tomáše Satoranského v kategorii jednotlivců. Tomáš tak dosáhl na triple-double v roce 2019. Vedle medailových umístění v nejprestižnější sportovní anketě se stal po přestupu do Chicago Bulls i nejlépe placeným českým sportovcem a je dobře, že je to basketbalista. Má skvělou povahu a býčí sílu v očích a jeho charakter je takový, že je skvělým vzorem pro basketbalové děti a talentovanou mládež. Je možné, že to bude právě Tomáš, který pod bezedné koše přivede další chlapce a děvčata. Díky Tome, byl to skvělý rok, ale nejen díky tobě. Ohromně vedle tebe vyrostli i ostatní hráči a tvořili jste skvělou čínskou partu. Vedle Tomáše se pozvedli i ostatní, zejména Hruban, Bohačík, Schilb, Balvín a další. Jen moc nechápu, že hráči patřící k oporám na MS v Nymburce nehrají tolik, kolik by si zasloužili. Mám na mysli především Kříže a Peterku. Borec mající na kontě proti Srbsku na MS 20 bodů by si zasloužil větší minutáž. Vím, že Tomášův sen míří k olympiádě, ale los kvalifikace nebyl k českém týmu příliš milosrdný, ale asi lepší než hrát v Bělehradě proti Srbsku. Do Kanady zřejmě nepoletí tolik českých fandů jako do Číny, ale je to hratelné. Název města Victoria, kde se hraje kvalifikace, znamená v překladu vítězství. Dočká se ho jedinečný český výběr?

Po dlouhé době jsou na tom lépe čeští muži než ženy. Představitelky něžného pohlaví na ME v Lotyšsku doplatily na zranění tří klíčových hráček, přesto se domnívám, že klíčový zápas o postup měli zvládnout lépe a prohrát méně než o 11 s Černou Horou.  Díky této porážce nakonec přišly nejen o pokračování kontinentálního šampionátu, ale i možnost kvalifikovat se na OH. Tím více mrzí skutečnost, že je administrativní chyba připravila o možnost účasti olympijské kvalifikace 3X3, kde měly mnohem větší postupovou možnost, než mají muži.

Skvělého výsledku se ke konci roku dočkal i brandýský basketbal. Školní tým jNBA poskládaný výhradně z hráčů BK Brandýs n.L. a vedený koučem Filipem Čeňkem byl nejlepší ze všech 87 celků v ČR. Ukázalo se, že brandýská líheň je skvělá a že to s dětmi asi umíme, obzvláště ve spojení se ZŠ „Na Výsluní“, která nám již řadu let poskytuje skvělé zázemí a za to velmi děkujeme. Kluci a holky z prvního stupně ukázali velkou vyrovnanost, když ve finále „skórovalo“ deset hráčů na rozdíl od Děčína, kde se prosadili jen tři borci. Skvělý úspěch se zapsal do historie brandýského basketbalu i školy a věřme, že tento úspěch bude oceněn i v anketě o nejlepšího sportovce města za rok 2019.

Pojďme se však podívat na výsledky celého klubu. Muži „A“ si celkem bez problémů kontrolovali udržení ve II. lize, a i po podzimní části mají solidní vyhlídky na udržení. Ženy se musely odhlásit z II. ligy, ale díky výhře „B“ si nakonec vybojovaly účast v ročníku 2019/2020, kde je nový kouč Dan Kurucz přivedl k první výhře, ale výkony se lepší a všichni věří, že II. liga zůstane v Brandýse i příští rok. Potěšily nás výkony juniorek i kadetek. Oba týmy postoupily do finálové skupiny, což bylo příjemné překvapení. Podobně si tato družstva vedou i v první polovině nového soutěžního ročníku.  Kadeti si vybojovali účast v lize „U17“, ale zachránit tuto soutěž bude více než obtížné. Účast v lize si vybojovaly i starší žákyně v lize „U15“, kde ale spojily své síly s družstvem Poděbrad. Solidně se prezentovaly i minibasketbalové celky. Nejlepším týmem BK Brandýs n.L. byl tým mladších minižáků. Na NF „U12“ v Děčíně skončili na skvělé šesté pozici. I toto umístění přepisuje klubovou historii. V letošní sezóně starší minižáci ještě neprohráli, ale hlavním cílem je postup na NF „U13“ a dobré umístění na tomto klání. Výborně si vedou i kluci „U11“ a holky „U10“, ale ty si na lepší umístění musí ještě chvíli počkat. Přesto všechno jsem rád, že tvoříme skvělou basketbalovou partu a basketbal nás stále hodně baví. Vždyť basketbal pro nás není jen sport, ale i životní styl zapadající do našich životů bez něhož si vyplnění našeho volného času nedovedeme představit.

Co nás čeká v roce, jehož letopočet je tvořen jen dvojkami a nulami?

Věřím, že spousta krásného basketbalu. Hodně výher a radostných slz. Snad méně porážek a bolestných slz, které nás v basketbalové kariéře posílí a posunou dále. Protože bez velkých porážek se nekonají ani velká vítězství.  Spoustu zážitků a basketbalových přátelství, hodně pozitiv a méně negativ. Na ples letos půjdeme téměř v první jarní den /20.3./ a tématem budou kriminální zápletky.

Počátkem máje budeme pořádat Festival dívek „U12“ a o měsíc později se bude konat „Brandýský pohár“. V roce 2020 budeme pořádat jordanovský 23. ročník pro kategorie „U13B“, „U11B“ a „U12G“ a „U10G“. O týden později vyrazí basketbalový bus do Itálie a ve stejnou dobu se naši reprezentanti pokusí vybojovat postup na LOH v Tokiu. Ty začínají na konci července, ale ještě, než začnou proběhnou v Brandýse oblíbené basketbalové campy. Na počátku září /sobota 5.9./ oslaví brandýský basketbal své osmdesáté narozeniny a věřím, že se nám podaří připravit zajímavý program, který bude setkáním všech generací. Již nyní musíme začít pracovat na Almanachu, jehož upgrade by měl být zajímavější a viditelnější než před pěti lety. Chystáme i další překvapení, ale vše je závislé na financích. Snad se k tomu státní instituce a naši podporovatelé postaví čelem.

Na jaře by měla také začít dlouho připravovaná výstavba sportovní haly u ZŠ „Palachova“ a věříme, že to bude další signál pro rozvoj brandýského basketbalu. BK Brandýs je největším sportovním spolkem v našem dvojměstí a jeho činnost je hodně pozitivně hodnocena.

Věřme, že se nám bude dařit i v roce 2020 a všem přeji v tomto roce hodně zdraví, štěstí a příjemných basketbalových zážitků.!!!!!!!

Za BKB Ing. Petr Čeněk

 

Číst 368 krát Naposledy změněno čtvrtek, 02 leden 2020 07:45
Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok