čtvrtek, 09 leden 2020 10:40

Zemřel Jiří Blažek (1941 - 2020)

Začátek roku nepřinesl jen dobré zprávy. Ve schránce BK Brandýs n.L. se objevila obálka s oznámením o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších trenérů našeho klubu Jiřího Blažka. Zemřel po dlouhé nemoci 1.1. 2020 ve věku 79 let.

Takto jeho trenérskou kariéru přibližuje náš almanach:

Do Brandýsa přišel ze Kbel. Jeden z nejlepších mládežnických trenérů, který kdy v Brandýse působil. V letech 1965 - 71 působil v roli trenéra u družstva chlapců, které vedl od starších žáků až po starší dorostence. Toto družstvo se stalo několikrát přeborníkem kraje. V sezóně 1970 - 71 hrálo toto družstvo dorosteneckou ligu. V letech 1978 - 1982 byl trenérem „A“ družstva mužů. V období 1982 - 1988 vedl družstvo děvčat, které trénoval od žákyň až po dorost a v letech 1985 - 86 hrál s tímto družstvem dorosteneckou ligu. V letech 1989 - 1991 trénoval družstvo děvčat. Řadu let působil jako sekretář oddílu, do roku 2005 působil jako sekretář středočeské basketbalové oblasti. V roce 1991 se přestěhoval do Chocerad.

Ještě bych připojil, že řadu let působil jako sekretář Středočeské basketbalové federace, kde vykonal mnoho užitečné práce.

Do roku 1968 byl učitelem na 3. ZŠ. Po srpnu 1968 musel školní učebny opustit a pracoval ve firmě „Kancelářské stroje Praha“. Tam měl neomezený přístup ke kopírování a cyklostylování, což Jirka bohatě využíval zejména pro basketbal. Jeho zpravodaje a basketbalové deníky byly nezapomenutelné. Po roce 1989 byl společensky rehabilitován a stal se ředitelem ZŠ v Choceradech. Těsně před stěhováním měl Jirka těžkou bouračku, a tak velmi přivítal basketbalovou pomoc při stěhování.

Až do doby svého přestěhování věnoval svůj volný čas basketbalu, a ten byl pro něj nejen koníčkem, ale doslova a do písmene koněm.

Moje osobní vzpomínka: „Jirka byl poměrně vášnivý kuřák a příliš neholdoval spánku. Do pražského zaměstnání vždy jezdil jedním z prvních spojů. Téměř celou cestu trávil na místě vedle řidiče, kde spolu klábosili a kouřili. Tak tomu bylo celých 45 minut cesty do Prahy na Florenc. V říjnu 1987 byl Jirka účastníkem nezapomenutelného basketbalového zájezdu do Paříže. Odjížděli jsme od Koruny brzy ráno /stejně jako Jirka jezdil do práce/ a již v Dřevčicích se Jirka objevil ve své oblíbené autobusové poloze vedle řidiče. Jako by jel do práce a nikoliv 1 500 km do Paříže. Když zamhouřím oči slyším jeho charakteristický chraplavý hlas…..made in Jiří Blažek.

Naposledy jsme Jirku viděli v Brandýse při oslavách 70. let brandýského basketbalu v září 2010. Škoda, že v září 2020 na oslavy 80. narozenin brandýského basketbalu Jirka již nedorazí. Bude nám chybět…….

Petr Čeněk