pondělí, 27 leden 2020 13:31

Výsledkový servis 25.1.-26.1.2020

Původně jsem myslel, že budu psát úplně o něčem jiném. Třeba o lyžařském Hanneckamu, který se jel o víkendu v rakouském Kitzbühelu, o finále ČP žen v basketbale, o postupu Petry Kvitové do čtvrtfinále AO, o devatenácti bodech Satoranského proti Clevelandu nebo o tom, že po dlouhém zranění odehrál Dočkal v dresu Sparty svých prvních 45 minut. Prostě o klasických událostech provázejících každý víkend.

Tragická smrt Kobyho Bryanta, která se odehrála včera večer středoevropského času mě však přiměla úplně zcela změnit ústřední téma dnešního psaní. Kobby Bryant byl výjimečná osobnost basketbalu, získal pět titulů NBA a 2x se stal olympijským vítězem. Shodou okolností jeho bodovou bilanci v NBA činící 33 643 bodů v sobotu překonal LeBron James, hájící barvy právě Lakers. Navíc za svou filmovou animaci „Drahý basketbale“ obdržel i Oscara. Nejen tím je výjimečný. Pokud by si mohl přečíst dopis od BK Brandýs n.L. /malého klubu ve Střední Evropě/, zněl by asi takto:

Drahý Kobe!

Moc ti děkujeme za to, co jsi pro basketbal udělal. Díky Tobě se pod basketbalovými koši objevily tisíce basketbalových talentů, pro něž jsi byl a jsi velkým basketbalovým vzorem. Dalo by se říci idolem, a to ve všech směrech. V době tvé kariéry jsi určoval basketbalové trendy jak v basketbalovém umění, tak v basketbalové módě a zřejmě i sportovním myšlení. My v Polabí dodnes nosíme boty a trička s tvým jménem, a hlavně na tréninku zkoušíme všechny možné i nemožné tvoje basketbalové finty, a že jich nebylo málo. Moje nejoblíbenější tričko ukazuje rentgenový snímek tvé pravé ruky. Ukazuje nejen prsteny zdobící šampióna NBA, ale i tvé zlomeniny získané během kariéry. A že jich nebylo málo. Zřejmě jsi měl posunutý i práh bolestivosti, protože jsi často hrál i se zlomeným a obandážovaným prstem. Asi to muselo bolet, ale natolik jsi basketbal miloval, že jsi mohl ohrozit i své zdraví. Basketbal a oranžový míč byly tvou velkou láskou, zřejmě tou největší. Často /zřejmě nejen já/ jsme probděli nejednu noc, abychom tě mohli sledovat při tvých velkých zápasech a že jich nebylo málo.

Tvoje smrt je pro basketbal obrovskou ztrátou. Přesto si myslím, že i na brandýských palubovkách se budou i nadále pohybovat basketbalisté s tvým číslem na dresu a zkoušet tvoje finesy. Myslím si, že i v basketbalovém nebi budeš basketbal milovat.

S láskou a úctou členové BK Brandýs n.L.

Přesto věřím, že i Kobe by si přál, aby basketbalisté nesmutněli, ale i jeho smrt uctili hraním basketbalu, a tak se o víkendu hrálo a bude se hrát i nadále. Týmy BK Brandýs sehrály jen sedm zápasů s bilancí tří výher a čtyř porážek.

Junioři v nadregionální lize již ve čtvrtek prohráli doma s Kralupami o dvacet bodů. Odveta se bude hrát až za čtrnáct dní.

Juniorky zahájily finálovou skupiny ligy „U19“ na venkovních palubovkách. Na jedné pražské a jedné ostravské, což znamenalo poměrně náročný přesun. V sobotu svěřenkyně trenérky Štemberkové uspěly v hale HB Basket, kde zvítězily o dvacet bodů. Utkání však bylo třicet minut hodně vyrovnané, což dokazuje hostující vedení v poločase jen o čtyři body. V závěrečném dějství však brandýské juniorky nasadily k mohutnému finiši a ten jim přinesl poměrně jasnou výhru. V neděli do Ostravy však odjelo pouze sedm statečných hráček. V měření sil, které nabídlo poměrně nízké skóre na obou stranách, došly našim juniorkám po změn stran síly, a nakonec prohrály o 23 bodů. Přesto je padesátiprocentní víkendová úspěšnost více než solidním vstupem do finálových bojů a celé družstvo zaslouží pochvalu, jak nejen logisticky náročný víkend zvládlo a určitě je rádo, že má Ostravu za sebou.

Starší žáci o víkendu ve dvou domácích duelech narazili na středočeské duo Poděbrady – Kolín a ani v jednom případě se nepodařilo uspět, ale soupeři byli poměrně těžcí, a tak dosažené výsledky nelze považovat za velký propadák.

Starší minižáci skvěle zvládli víkendovou kvalifikaci o postup na NF proti Kladnu, přestože postrádali dva důležité borce ze základní sestavy Davida Holubce a Filipa Štajera. Přesto nebylo o jejich postupu pochyb a svému soupeři se vzdalovali od prvních minut. Na Kladně svěřenci kouče Filipa Čeňka zvítězili o 41 bodů, což byl solidní náskok před nedělní odvetou. V ní kluci vyhráli ještě více a svého finálového soka porazili o sedmdesát bodů. Celkový skóre + 111 bodů suverénně postoupili na NF „U13“. Bude se hrát během druhého květnového víkendu v Pardubicích, a tento tým ukazuje svou sílu, neboť potřetí za sebou postoupil mezi tucet nejlepších týmů s ročníkem narození 2007. Děkujeme rodičům za velkou podporu a maminkám za upečení sladké odměny.

Borcem víkendu: je tým kluků „U13“ za jasný postup na NF, možná by si zasloužili i potlesk od KB. Skalp juniorek získaný nad HB Praha má také svou cenu.

Všimli jsme si, že se pomalu, ale jistě blíží pololetí a věřme, že basketbalisté potvrdí svou inteligenci a jejich výsledky budou uspokojivé jak pro rodiče, tak pro trenéry. Navíc se blíží i malé pololetní volno spojené s konáním městského plesu, takže nás čeká krátký basketbalový oddech, ale opravdu jen krátký.

Celostátní liga juniorky U19G

HB Praha - BK Brandýs n.L. 57 : 77 (30 : 34)

Body: Nekolná 24, Votrubová 15, Černá 13, Vojtová 8, Hranáčová 6, Medová 4, Huláková 3, Klanicová a Martínková 2

SBŠ Ostrava - BK Brandýs n.L. 56 : 33 (25 : 25)