Menu
pondělí, 11 květen 2020 18:03

Seriál VI - start do nového Milénia

Soustředění Klatovy 2005 Soustředění Klatovy 2005

V první pětiletce nového století i tisíciletí vás seznámíme s poměrně úspěšnými sezónami, kdy se ženy vrátily do druhé ligy a o úspěchy se také hlásila mládežnická družstva. Po mnoha letech se brandýské barvy objevily i v dorostenecké lize a další dobré výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. 

Oslava šedesáti let klubu 

Po velkolepých oslavách 60. výročí založení brandýského basketbalu jsme stanuli na prahu další náročné sezóny 2000/2001. Na nový soutěžní ročník jsme se velmi těšili. Naši radost ještě umocnila rekonstrukce palubovek v naší domovské škole „Na Výsluní“. Tato nákladná rekonstrukce byla navíc spojena s výměnou dřevěných desek za nové plexisklové s novými obroučkami, na které bylo možno smečovat, aniž by to způsobilo újmu basketbalovým konstrukcím. Do soutěží jsme měli přihlášeno osm družstev: muže „A“ a „B“, ženy, mladší dorostence a dorostenky, mladší žáky, mladší žákyně a mladší minižákyně.

 „A“ mužů skončilo na slušném pátém místě. Na lavičce skončil Jirka Nedvěd a postupně ho nahradil hrající kouč Petr Čeněk, který stále více koučoval, než hrál. V kádru „A“ nenastaly žádné dramatické změny. Z vojny se vrátil V.Protivný, kterému se v klubu VTJ Slávia Kroměříž docela dařilo a lecčemu se tam přiučil, což se odrazilo i na jeho výkonnosti. Z dorostu přišel Ondra Brožek, který toho více odehrál v „B“. Po podzimu skončilo „A“ na pátém místě s osmi výhrami a sedmi porážkami, když ztrácelo především na týmy, které se tyčily nad ním /M.Boleslav, Sadská, Poděbrady a Kladno/. Naopak s většinou soupeřů ze spodní poloviny získávalo body, i když hrálo na palubce protivníků. V podobném trendu první celek mužů pokračoval i v jarní části, když si s bilancí patnácti výher a jedenácti ztrát udržel pátou příčku s lepší bilancí před šestou Kutnou Horou. Brandýs zakončil sezónu porážkou se zachraňujícím se Královým Dvorem a o zápase se dodnes vyprávějí legendy. Pravdou však je, že muži hráli v příští sezóně v nových dresech. KP vyhrála Sadská, Mělník spadl do SOP. Martin Čajka skončil na třetím místě v počtu vstřelených trojek.

 „B“ mužů skončilo na sedmém místě, když mu jen o vlásek unikl postup do finálové skupiny. Hra brandýské rezervy se opírala především o hru pendlů z „A“ – Protivný, Šťavík, Pánek, Jech a několik současných či bývalých dorostenců jako Jandourek, Brožek, Vacek a Zentner.

 Ženy skončily v KP na šestém místě, což je jedním z nejhorších umístění v historii. Na výkonu družstva se začal projevovat generační problém. Když na jedné straně pomalu končila silná generace hráček narozených na počátku 70. let: Procházková, Černá, Antošová a Čeňková. Hráčky středního věku byly zastoupeny Vondrovou, Maršíkovou a Vošahlíkovou a nastupující generace dorostenek /Strýčková, Rotková/ teprve sbírala zkušenosti. Tento generační problém se objevil v kádru trenérky Evy Antošové st. a odrazil se i v konečném umístění.

 Radost nám však dělala především mládežnická družstva. Mladší dorostenci skončili na výborném druhém místě, když po skončení základní části, přepustili prvenství v KP Nymburku, kterému dvakrát podlehli.

 Ještě lépe si vedly mladší dorostenky, které vyhrály KP bez jediné porážky se suverénním skóre 1433:531. Svými výkony děvčata potvrdila, že by jim spíše slušela dorostenecká liga, o kterou nesmyslně přišly v závěru předcházející sezóny. Většina hráček ovládla první příčky ve všech soutěžních statistikách a v kraji tento celek trenéra Čeňka neměl konkurenci. Kvůli přijímacím zkouškám hráčky zakončily sezónu „pouze“ basketbalovým tripem do Drážďan a turnajem v Chemnitzu, kde Brandýs prohrál až ve finále s místními Catz a obsadil druhou příčku. Nejlepší střelkyní KP se stala českobrodská Eva Šípová, která později hrála v ŽBL za mladoboleslavskou Slovanku. Oběma dorosteneckým družstvům se tak zřejmě vydařila společná příprava, která proběhla na soustředění v Doubí u Třeboně, které se konalo během třetího srpnového týdne.

 Další mládežnické kolektivy již tak úspěšné nebyly. Mladší žáci skončili na sedmé pozici. Jejich ženské protějšky byly o jednu příčku lepší. Solidně si vedly ve své první mistrovské sezóně mladší minižákyně, které ve své premiéře získaly bronzové medaile.

 Poprvé v historii klubu se ples našeho klubu konal mimo objekt tenisové klubovny, kde nám již kapacita nestačila. Ples se tak konal 9.3.2001 v sále hotelu Praha ve Staré Boleslavi.

 

Dorostenecká liga se vrací do Brandýsa

Do této mistrovské sezóny bylo přihlášeno pouze osm družstev: muži, ženy, starší dorostenci a dorostenky, starší žákyně, mladší žáci a dvě družstva mladších minižákyň. Úspěšně se též začala rozjíždět přípravka chlapců pod vedením Evy Antošové ml. a Niny Černé a vše nasvědčovalo tomu, že nás čekají úspěšnější roky. I nárůst členské základny nám mohl dělat radost. Počet družstev byl také ovlivněn skutečností, že Brandýs se dohodl na spolupráci se Spartakem Čelákovice při hraní dorostenecké ligy starších dorostenek. Vzhledem k tomu, že Čelákovice měly málo hráček, byla domluvena spolupráce a za Čelákovice v této sezóně nastoupilo pět brandýských hráček /Strýčková, Rotková, Leebová, Nováková L. a Behrová/. Navíc řada hráček, které nedostávaly tolik herních příležitostí působily v KP v brandýském dresu /Dubnová, Tanglová, Nováková B., Komlóšiová/. Na základě této spolupráce bylo navíc dohodnuto, že pokud se Spartak udrží, převezme Brandýs práva pro dorosteneckou ligu starších dorostenek pro sezónu 2002/2003. Čelákovice se za výrazné pomoci brandýských hráček udržely a dorostenecká liga se tak po dvanácti letech opět vrátila do Brandýsa.

Muži skončili v KP mužů na sedmém místě, i když měli shodnou zápasovou bilanci jako v předcházející sezóně. Tentokráte to však stačilo pouze na sedmou pozici. Kádr týmu nedoznal výrazných změn. Z dorostenců dostával více příležitostí Karel Křenek. V několika utkáních se v dresu „A“ objevil hostující dorostenec Lukáš Chábek, který v Brandýse hostoval z USK Praha. Lukáš byl výraznou posilou, o čemž svědčí jeho statistiky, když ho jeho 23 bodů na zápas činilo třetím nejlepší střelcem soutěže. Tabulka KP čítala čtrnáct celků a celkem jasně se tam vyčlenilo prvních osm týmů, jejichž vzájemné duely přinášely zajímavé boje. Družstva od 9.místa výrazněji výkonnostně zaostávala, o čemž svědčí i jejich bodové zisky a jasně se ukazovalo, že čtrnáct týmů v KP I. je příliš. Soutěž vyhrál Vejfuk Sadská, tabulku uzavírala dvojice Beroun „B“ a Králův Dvůr, který tak na čas zmizel z pelotonu KP I. třídy.

Ženám se sezóna také příliš nepovedla a skončily na 6.místě. Generační problémy pokračovaly a nebylo je možné vyřešit přes noc, což se odrazilo i na výsledcích a výkonech družstva. Navíc měly dorostenky své povinnosti v Čelákovicích a v případě termínové kolize nemohly nastupovat v KP žen.

Lépe se dařilo mládežnickým družstvům, která sezonu začala společným soustředěním ve Stráži pod Ralskem, kde se trénovalo v hale, která sousedila přímo s vězeňským objektem. Naopak příjemným zpestřením byla jízda na vodních lyžích na krásném jezeře.

Starší dorostenci skončili na druhém místě v tabulce KP, když o prvenství je připravila jen horší bilance ze vzájemných utkání s Kutnou Horou. O prvenství se Brandýs srdnatě rval až do posledního kola. O všem nakonec rozhodl zápas v Kutné Hoře, kam z důvodu jarních prázdnin odjelo pouze sedm hráčů. Brandýs téměř celé utkání vedl, když ho střelecky držel především Janodurek /29 bodů/ a Křenek /24 bodů/. Ve druhé půli však zápas výrazně ovlivnili rozhodčí, kteří vyrobili mnoho chyb zejména v neprospěch Brandýsa. Hosté pak neudrželi nervy na uzdě a byli trestáni několika technickými chybami, což Kutné Hoře umožnilo zvítězit 85:83.

 Starší dorostenky hrály na dvou frontách. Jednak DL za Čelákovice, jednak v KP, kde Brandýs skončil na druhém místě za vítězným Kolínem. Vzhledem k tomu, že za tento celek nastupovaly především mladší hráčky a hráčky, které v Čelákovicích nedostávaly tolik herních příležitostí, je druhé místo solidním úspěchem a díky tomu, že Čelákovice skončily v DL na 5. místě, byla DL starších dorostenek pro další sezónu v rukách Brandýsa, za což patří díky i Vladimírovi Špičkovi, trenérovi čelákovického týmu. Ve dnech 28.3.- 7.4. 2002 se dorostenky zúčastnily mezinárodního turnaje ve španělském Malgratu nedaleko Barcelony a holkám se podařilo celý turnaj vyhrát. Finálový zápas proti domácímu celku sledovalo více než 1 000 diváků, ale ani to na Brandýs, který přesvědčivě zvítězil, nestačilo/více o turnaji v jiné kapitole/.

 Starší žákyně neuspěly v první části své soutěže, která se tehdy nazývala kvalifikací o ŽL. Do ligy postoupily obě kralupská družstva, která v této sezóně měla vynikající hráčky. Brandýs si spravil chuť, alespoň ve druhé polovině sezóny, kdy se v tzv. Krajském poháru umístil na čtvrtém místě.

 V KP mladších minižákyň nás reprezentovala dvě družstva. „A“, pod vedením J. Zemana, se umístilo na 3. místě. Pro „B“ to byla první sezóna, a tak šlo spíše o sbírání zkušeností než výsledky, a tak poslední místo nebylo zas tak velkým překvapením ani pro trenéry M.Ornsta a K.Procházkovou.

 V březnu 2002 získal Petr Čeněk trenérskou licenci „B“, která byla nezbytná pro koučování v dorostenecké lize.

 22.2.2002 se v sále obecního úřadu Nový Vestec konala basketbalová zábava za účasti cca 180 tanečníků.

 

Generační výměna u mužů

 Sezóna 2002/2003 se řadí k těm historickým, protože se do Brandýsa n.L. po dvanácti letech vrátila celostátní soutěž, a to v podobě dorostenecké ligy starších dorostenek, kterou Brandýs zdědil po Spartaku Čelákovice.

 Do mistrovských basketbalových soutěží v této sezóně bylo přihlášeno celkem devět družstev. Oproti sezóně 2001/2002 svou soutěžní kariéru zahájilo družstvo mladších minižáků, pod vedením Evy Antošové a Niny Černé.

 A“ mužů skončilo na nelichotivém 8.místě v posledním ročníku, kdy se v KP mužů nehrálo play off a tuto soutěž hrál zvláštní počet třinácti družstev. V Brandýse n.L. pomalu končila éra hráčů, kteří svůj vrchol měli na prahu nového Milénia. Pomalu přestávali být oporami Ornst, Čeněk, Rajský a Svášek, který se pomalu loučil s Brandýsem. Naopak vše leželo na bedrech M.Čajky, Pánka, V. Protivného, R. Šťavíka a Miloše Vrby. Stále více se do popředí dralo mládí a jména jako Křenek, Louč, Brožek, Barták. Mladí však ještě neměli dostatek zkušeností se soutěžemi dospělých, a tak ještě chvíli trvalo, než se tito mladí hráči prosadili. Tato generační výměna se výrazným způsobem podepsala na nevýrazném 8.místě v KP. Je sice pravda, že soutěži vévodily silné mančafty jako Boleslav, Kutná Hora, Poděbrady a Benešov „B“, které měly ve svých kádrech výrazné individuality, nicméně přesto bylo v brandýských silách lepší umístění. Martin Čajka byl s 62 trojkami čtvrtý nejlepší střelec v této disciplíně v KP.

 Pomalu se začínaly lepšit ženy, které potvrdily vzestupnou tendenci a obsadily v KP čtvrtou příčku. Vedle dlouholetých opor Evy Antošové ml, K. Procházkové, T. Čeňkové, L. Maršíkové a Z. Vondrové stále více dávaly o sobě vědět ligové dorostenky a také čelákovické dorostenky, které hrály ligu pod L. Špičkou, zejména Eva Tanglová a Soňa Petrtýlová. Ženský basketbal totiž v Čelákovicích přestal existovat. Krajský přebor vyhrál Nymburk, který již dlouhá léta vedl nymburský starosta Kutík.

 Starší dorostenci ve své poslední sezóně skončili na čtvrtém místě, když klíčoví hráči se postupně stále více prosazovali v dresu „A“ mužů, kteří měli v této sezóně prioritu. Přesto bylo čtvrté místo částečným zklamáním, protože příprava na soustředění v Nové Včelnici se poměrně vydařila. Přeboru vévodila Mladá Boleslav, která měla v soutěži značnou převahu.

 Největší pozornost byla upřena na ligu starších dorostenek. První utkání holky odehrály v Lounech 28.9.2002, kde prohrály 64:68, i když Barbora Nováková zaznamenala 37 bodů /9 trojek/. Ostatním se bohužel třásla kolena a i zranění M. Švagerové usnadnilo domácím výhru. První výhry se Brandýs dočkal v domácím zápase, kde porazil UBK Plzeň 67:52. Nakonec brandýské dorostenky dosáhly pouze na šest výher, které je odsoudily k účasti ve skupině A2, kde se hrálo o sestup. Tam děvčata obsadila první sestupové místo, přestože jejich výkony měly stoupající tendenci. Skvělá byla například výhra nad neporaženými Kompresory, které si z Brandýsa odvezly překvapivou porážku 82:70 a holky předvedly nejlepší výkon své kariéry. Bohužel ani ten na udržení nestačil, a tak se muselo řešit co dál? Hráčky ročníku 1984 – Rotková, Čajková, Vítů, Švagerová - musely z věkových důvodů v dorostu skončit a trenéru Čeňkovi zůstalo k dispozici pouze devět hráček, což nestačilo. Družstvo, tak posílila z mladších kategorií Lucie Ouředníková, Petra Štemberková, Jana Brožková a Michaela Jarotková. Asistentkou Petra Čeňka se stala Ludmila Štemberková. Tento kádr uspěl v kvalifikaci o dorosteneckou ligu, kde ve dvou duelech přehrál Mladou Boleslav a zachoval dorosteneckou ligu i pro následující sezónu.

 Starší žáci skončili na slušném čtvrtém místě, i když jejich kádr byl poměrně úzký. Starší žákyně neuspěly v kvalifikaci o ligu a následně uspěly a zvítězily v krajském poháru.

 Starší minižákyně postoupily do finálové skupiny, ale v ní ani jednou neuspěly a skončily bez výhry na čtvrtém místě.

 Mladší minižáci ve své první sezóně podle očekávání skončili poslední, nicméně se dočkali alespoň své první výhry. Tu získali v Kralupech, kde zvítězili 27:21.

 Mladší minižákyně ve své druhé mistrovské sezóně již dokázaly několikrát zvítězit. Přesto osm výher stačilo pouze na osmé místo, což byl pro tento mladý kolektiv poměrně slušný výsledek.

 Kromě plesu, který se konal opět v Novém Vestci 12.3.2003, Brandýs uspořádal i MČR v kategorii mladších žákyň /r. 1989 a ml./ ve dnech 15.- 18.5. 2003 v hale Sportcentra Brandýs n.L. vyhrály Pardubice před Mostem a Slovankou. Zajímavou epizodou z této akce je skutečnost, že se v Brandýse objevily i dnešní reprezentantky Kateřina Elhotová /tehdy Slovanka/ a Kateřina Bartoňová /tehdy Pardubice/, které patřily k lídrům svých týmů. Kateřina Elhotová si však právě ve střetnutí proti Pardubicím udělala těžký výron a mistrovství pro ni skončilo. Přesto se stejně jako Bartoňová objevila v all stars týmu.

 Starší dorostenky se se sezónou rozloučily na mezinárodním turnaji v holandském Purmerenu. Při cestě tam praskla pneumatika u automobilu, který šoféroval kouč Petr Čeněk při 130 km rychlosti asi 50 km od Kolína n.R. Naštěstí se nic vážného nestalo, pouze auto bylo značně poničené. Díky dobré pojistce se i přes tyto komplikace turnaj podařilo absolvovat a holky se vrátily domů bez šrámů na těle i na duši, za což patří dík i rodičům Moniky Leebové, kteří pro nás přijeli až do německého Hoffu.

 

Zavedení play off v KP

 V této sezóně jsme si pomalu začali zvykat na dorosteneckou ligu starších dorostenek, kterou dorostenky po úspěšné kvalifikaci s Mladou Boleslaví pro Brandýs vybojovaly. Kádr však byl omlazen z mladších ročníků. Do sezóny jsme vstupovali se sedmi týmy, které nás reprezentovaly v mistrovských soutěžích. Skončil tým starších dorostenců vedených duem Mašín – Bartáková. Základní kádr se však objevil u „A“ mužů, kde se o svou příležitost úspěšně prali Barták, Záhora, Louč, Křenek a Jandourek. Trenér Čeněk jim dával poměrně dost příležitostí, které ve větší či menší míře dokázali využít.

 V KP I. mužů došlo v této sezóně k závratné novince. Soutěž neskončila po základní části, jak bylo zvykem, ale nově bylo zařazeno play off, do kterého se probojovalo prvních osm celků tabulky po základní části. V kádru Brandýsa se objevil výrazný čelákovický talent Lukáš Novák, cca polovinu zápasů odehrál i Lukáš Chábek, což společně s nadějnými dorostenci a tradičními oporami jako M.Čajka, V. Protivný, Pánek, Šťavík a Ornst, tvořilo tým s poměrně slušnými ambicemi. Brandýs ve dvanáctičlenném poli KP skončil na solidním 5. místě. Ve čtvrtfinále play off čelil velmi silnému týmu Vejfuk Sadská, který dominoval KP v minulých sezónách. První utkání se hrálo v Brandýse před zcela zaplněnou halou ZŠ „Na Výsluní“. Nervózní začátek poznamenala oboustranně špatná koncovka a zranění klíčového pivota D. Pánka, který byl hned v první minutě sestřelen hostujícím Jarošem, aniž to rozhodčí potrestali. Po vyrovnané první dvacetiminutovce, kdy domácí vedli o tři body, se náskok domácích zásluhou Lukáše Chábka a dobře zahraného presu rozrostl až na patnáct bodů /50:35/. S postupem času se však Brandýs stále obtížněji prosazoval pod košem, čehož Vejfuk využil ke zlikvidování brandýského náskoku. Na palubovce vládla značná nervozita a po vzájemném souboji Bartáka a Hanouska musela být dokonce povolána záchranka, se kterou přijela bývalá brandýská hráčka Lenka Karbulková. Naštěstí se nic vážného nestalo, nicméně ani jeden hráč se nemohl objevit v nedělní odvetě. Hosté šli dokonce na chvíli do vedení, ale štěstí se nakonec přiklonilo k domácím, kteří zaslouženě vyhráli, i když pouze o koš. Nepatrný náskok nedával Brandýsu mnoho nadějí na úspěch. Obzvláště při absenci L. Nováka a Pánka. Přesto se Brandýs rval o co nejlepší výsledek a o přestávce vedl o tři body. Po změně stran hostům došly síly, a nakonec inkasovali drtivý direkt v podobě porážky o 25 bodů. To na postup do semifinále bohužel nestačilo. Soutěž nakonec vyhrály Poděbrady, které ve finálové sérii přehráli benešovskou rezervu poměrem 2:1 na zápasy a postoupily do II. ligy.

 Také v krajském přeboru žen bylo v této sezóně zavedeno play off, které však oproti mužům, hrála jen první čtyři družstva. Brandýs bohužel skončil těsně před branami play off. Bilance osmi výher a osmi zápasů mu zajistila pouze 5. příčku. Kádr definitivně opustila dlouholetá hráčka Kateřina Procházková, která se ve větší míře začala věnovat trénování malých děvčat. Tereza Čeňková kvůli zraněnému kolenu odehrála pouze osm zápasů. Vedle tradičních opor Antošové, Vondrové a Maršíková se stále více prosazovaly bývalé dorostenky Rotková, Strýčková, Čajkova a čelákovické Tanglová s Petrtýlovou. Tým trenérky Evy Antošové st. v pohodě přehrával soupeře ze spodní poloviny tabulky, ale na soky z vrchního tabulkového patra nestačil /Slaný, Kladno, Mladá Boleslav a Nymburk „B“/. Přesto probíhalo začlenění mladých basketbalistek poměrně úspěšně a pomalu se zdálo, že generační výměna je u konce.

 Starší dorostenky odehrály další ročník dorostenecké ligy. Příprava na ligu proběhla stejně jako u většiny mládežnických kolektivů v Nové Včelnici. Dorostenky však vzhledem k omlazenému kádru nečekalo nic lehkého. O tom se přesvědčily již v prvním duelu v Liberci, kde prohrály o deset bodů. Navíc se v liberecké sokolovně vážně zranila Růža Svášková, která se mohla zapojit do hry až před Vánocemi. Ani v dalších ligových bitvách se Brandýsu příliš nedařilo a v dlouhodobé části uspěl pouze pětkrát, což stačilo pouze na deváté místo ve skupině „A“ dorostenecké ligy. Ve skupině A2 se Brandýsu přeci jen dařilo o něco lépe. Konečná bilance jedenácti výher a sedmnácti porážek nakonec stačila pouze na deváté místo, které bylo zároveň první sestupovou pozicí. Škoda, týmy na 8. a 9. místě měly stejně bodů, avšak Brandýs měl nejhorší vzájemnou bilanci se Spartou „B“ i kralupskou rezervou. Zajímavým mementem na tuto sezónu zůstává vzpomínka na trenéra Sparty, kterým v této sezóně byl Petr Pajkrt a jeho asistentkou byla jeho manželka Lenka. Oba později působili v našem klubu. Mladší dorostenky se dlouho přetahovaly o prvenství v KP se Slaným. Nakonec skončil soubor trenérů Štemberkové a Burkerta na druhém místě, které děvčatům více než slušelo a prokázalo velmi dobrou výkonnost tohoto celku.

 Dalším týmem v soutěžích byli starší žáci. Kádr trenérky Špačkové si vybojoval postup do finálové skupiny, kde bojoval o třetí místo s týmem Peček. Horší bilance ze vzájemných utkání právě s tímto sokem Brandýs připravil o medaile. Přesto bylo čtvrté místo úspěchem a jedním z nejlepších výsledků v historii týmu.

 Mladší žákyně hrály svou kategorii první sezónu, přestože měly ve svém kádru řadu hráček, které ještě odpovídaly mladším ročníkům. Proto chvíli trvalo, než se na tuto soutěž adaptovaly, což dokumentuje skutečnost, že v základní skupině ani jednou nepocítily, jak chutná radost z výhry. Ve skupině o 5.- 8. místo se družstvo vedené Jirkou Zemanem výrazně zlepšilo a dosáhlo na sedm výher, které vedly ke konečné šesté pozici, která byla solidním výsledkem vhledem k věkové struktuře týmu.

 Mladší minižáci se ve své soutěži oklepali z úvodní seznamovací sezóny a s bilancí devíti výher a jedenácti ztrát obsadili solidní čtvrté místo. Trenérské duo Antošová-Černá mohlo být spokojeno.

 Mladší minižákyně, vedené M. Ornstem a K. Procházkovou, absolvovaly v této kategorii již svou třetí sezónu, přesto padesátiprocentní úspěšnost, představující čtrnáct výher a stejný počet porážek stačila pouze na 5. místo v oblastní soutěži.

 Dalším výrazným momentem v historii brandýského basketbalu je založení chlapecké i dívčí přípravky s ročníkem narození 1996 a 1997. Chlapeckou přípravku dirigoval Petr Čeněk. Jména jako Čeněk, Svášek, Brezovák, bři. Birkušové /děda J. Zeman/, R. Dvořák /praděda R. Sedlmaier nejst., děda R. Sedlmaier st., máma Eva Dvořáková – roz. Sedlmaierová/ slibovala zajímavou perspektivu brandýského basketbalu. Dívčí přípravce velela Zuzana Vondrová, které asistovala Radka Strýčková. Také tady se nabízela zajímává budoucnost /Šípová T, Černá, Skřivanová, Velechovská, a další /.

 Ples se opět konal v Novém Vestci, kde se sešlo cca dvě stovky tancechtivých basketbalistů.

 

Sezóna 2004/2005

 Ani v této sezóně si celostátní soutěže v Brandýse n.L. nedaly odpočinek. Místo ligy starších dorostenek se však v našem dvouměstí hrála liga mladších dorostenek pod vedením trenérského dua Štemberková – Burkert. Do soutěže v této sezóně klub přihlásil družstva mužů „A“ a „B“, žen, mladších dorostenců a dorostenek, starších žákyň, starších minižáků a minižákyň a mladších minižáků. To je celkem devět družstev, která nás v této sezóně reprezentovala. V podhoubí našeho klubu stále více kvasily přípravky, které naposledy nehrály svou soutěž. Pomalu se blížila doba, kdy se náš klub bude řadit mezi družstva s nejlepšími výsledky ve středočeské oblasti.

 Muži „A“ měli v této sezóně velmi silný kádr, který se opíral o dva Lukáše, Chábka a Nováka. Chábek se s definitivní platností vrátil do Brandýsa, čelákovický Novák hostoval z Nymburka. Jeho obrovský talent se v Brandýse naplno rozvinul a vzpomínky na jeho kousky, patří k tomu nejlepšímu, co se tu v posledních deseti letech objevilo. Tento pár pak doplňovali brandýští hráči v nejlepších letech M.Čajka, D. Pánek, V. Protivný, R. Šťavík, což společně s veteránem Ornstem a mladíky Loučem, Křenkem a Bartákem představovalo značnou basketbalovou sílu. Vzhledem k častým absencím a omluvenkám se ještě síla kádru v základní části neprojevila v plné síle. Bilance patnácti výher a sedmi porážek dovedla Brandýs ke 4. příčce, což nám do play off přihrálo pátou Kutnou Horu. První zápas se hrál v sobotu ve stařičké sokolovně v K.Hoře. Hosté tam odehráli skvělou partii a na konci se radovali z remízy 76:76, což bylo pro nedělní odvetu více než nadějné. Zcela zaplněná hala hnala brandýské muže za postupem do semifinále. Hosté však houževnatě vzdorovali, a tak domácí vedli v poločase pouze o čtyři body. Vyrovnané a dramatické utkání vrcholilo v samotném závěru, kdy za stavu 61:61 Brandýs neproměnil nájezd z pod koše. Kutná Hora tak za nerozhodného stavu měla výhodu posledního útoku. Dvě sekundy před koncem vzal zápas do rukou rozhodčí Matějček, který běžný souboj pod košem posoudil jako faul na rozehrávače Málka. Ten dvěma proměněnými trestnými hody rozhodl o postupu K. Hory do semifinále. V brandýském periodiku TOK vyšel legendární článek s názvem „i brandýský basketbal má svého Collinu“. Škoda, takovou šanci a takový kádr Brandýs pak dlouho neměl.

 Ženy „A“ zřejmě překonaly definitivně problémy s generační krizí a úspěšné dorostenky se dokázaly zařadit mezi hráčky ženského „A“. Hráčskou kariéru ukončila N. Černá a Tereza Čeňková, což usnadnilo mladým hráčkám prosadit se v dresu brandýského „A“. S bilancí jedenácti výher a sedmi porážek nakonec Brandýs skončil druhý za vítězným Kladnem. U týmu po sezóně skončila trenérka Eva Antošová st., které patří velký dík za odvedenou práci pro brandýský basketbal. Rostoucí výkonnost týmu společně se slavnou minulostí a odhodláním hráček hrát vyšší soutěž přimělo vedení klubu k odkoupení práv na vyšší soutěž, kterou byla 2.liga. Brandýs práva odkoupil od Sokola Nusle „B“ a pro sezónu 2005/2006 měl zajištěnu účast v celostátní soutěži, kterou si Brandýs zasloužil.

 Mužská rezerva byla především šancí pro mladší hráče jako Barták, Křenek, Záhora a Zentner, které doplnili starší hráči jako Čeněk, Roudnický, čelákovický M. Novák a Josef Rajský. Tým „B“ skončil nakonec devátý, když mu o fous unikl postup do finálové skupiny.

 Mladší dorostenci uzavírali finálovou skupinu a skončili na solidním čtvrtém místě, přestože jejich kádr byl čím dál užší a od této sezóny se jim říkalo „sedm statečných“.

 Mladší dorostenky skončily v dorostenecké lize na pěkném 7. místě s lehce plusovou bilancí dvanácti výher a deseti porážek.

 Starší žákyně svou první sezónu mezi starší kategorii zakončily na čtvrtém místě.

 Starší minižáci obsadili v konečném bilancování KP pátou pozici, i když většina hráčů patřila k mladší kategorii.

 Starší minižákyně skončily ve dvanáctičlenném poli na průměrném osmém místě.

 Mladší minižáci dosáhli v tabulce na bronzové medaile, což byl slušný úspěch.

 Mladší minižákyně vznikly oddělením hráček ročníku narození 1994 a 1995 od starších minižákyň. Tým byl posílen hráčkami narození 1993. Družstvo skončilo na 4.místě KP, když o třetí místo přišlo jen díky horšímu skóre oproti Nymburku. Trenérské duo Ornst – Procházková vedlo v této sezóně družstva starších i mladších minižákyň.

 

Návrat žen do celostátní soutěže

 Největší událostí sezóny byl návrat žen do celostátní soutěže, 3.ligy, kterou Brandýs odkoupil od nuselské rezervy. V souvislosti s ukončením působení trenérky Evy Antošové starší u žen, musel výbor najít nového kouče, jehož úkolem bylo udržení této soutěže, protože finanční náklady na pořízení této soutěže byly opravdu vysoké. Výboru se podařilo angažovat ambiciózního kouče Petra Hyblera, který odvedl dobrou práci.

 V mistrovských soutěžích barvy BK Brandýs hájilo osm družstev. Navíc řada brandýských dorostenek působila v dresu Kralup, kde hrály dorosteneckou ligu s příslibem převodu soutěže pro následující sezónu. Poprvé se v soutěžích objevily týmy mladších minižáků a mladších minižákyň.

 A“ mužů skončilo na 6.místě v KP, když v play off vypadlo s kolínskou rezervou. Ve výkonech a konečném umístění se odrazily změny v kádru tohoto celku. Z Brandýsa odešel čelákovický Lukáš Novák, jehož hlava a životní trable ho zavály do jiných soutěží a krajů. Lukáš Chábek před sezónou usiloval o návrat do profesionálního basketbalu, když jeho bývalý trenér Jan Slowiak si ho vytáhl k prvoligovým libereckým kondorům. Již v přípravě se však Lukáš vážně zranil. Po operaci kotníku již nemohl pokračovat v Liberci, a tak alespoň v brandýském dresu absolvoval 12 utkání. Naopak do Brandýsa přišel z Nymburka Roman Kykal, který byl vítanou levorukou posilou na post křídla-rozehrávače. Vedle této dvojice tak herní odpovědnost ležela na tradičních oporách z minulých sezón /M. Čajka, M. Ornst, D. Pánek, V. Protivný, R. Šťavík, Křenek/. Svou tréninkovou pílí a úsilím se stále více prosazoval J.Šustr, slušně si vedl i Pavel Jandourek. Šestá pozice po základní části přisoudila Brandýsu v play off kolínské béčko. Sobotní vyrovnaný duel na domácím hřišti lépe zvládli kolínští hráči, kteří měli v závěru více štěstí a zvítězili rozdílem dvou bodů 67:69. Přes noc napadlo dvacet centimetrů sněhu a vypadalo to, že se muži do Kolína ani nedostanou. Vzhledem k tomu, že byla polovina března, sníh rychle ustupoval, a muži se nakonec s velkými komplikacemi a zpožděním do Kolína dostali. Domácí rozhodli o svém postupu již v prvním poločase, kdy si vytvořili desetibodový trhák. Přes velkou brandýskou snahu si kolínská rezerva již vítězství a postup do semifinále nenechala vzít.

 Dobře si vedly ve své obnovené premiéře ženy ve III.lize žen. Vzhledem k účasti ve vyšší soutěži bylo nutno posílit kádr. Trenér Hybler přivedl trojici hráček Kejmarová, Marešová a Nehasilová z pražské Ruzyně. Dále se objevila v kádru mladoboleslavská Chmelíková a nejvýraznější posilou byla Barbora Toušková, která do Brandýsa přestoupila z pražské Sparty. Z brandýských hráček si nejlépe vedly Antošová, Leebová, Strýčková, Štemberková, Tanglová, Ouředníková, Vondrová a Svášková. Před sezónou se vážně zranila K. Rotková, která tak celou sezónu v kádru nefigurovala. Přípravu zahájil tým turnajem v německém Chemnitzu, kde narazil na houževnaté německé týmy, a nakonec skončil poslední. Přesto to byla dobrá průprava před velmi dobrou sezónou. Brandýs skončil ve dlouhodobé části na 2. místě, kam ho nakopla bilance třinácti výher a pěti porážek. To holky katapultovalo k postupu do finálové skupiny, kde nakonec skončily druhé za postupujícím Kolínem. Bára Toušková se stala šestou nejlepší střelkyní soutěže s 388 vstřelenými body. Přes výborné výsledky se s postupem času neustále zhoršovala týmová „chemie“, zejména mezi kmenovými hráčkami Brandýsa a hyblerovskou klikou, kterou představovaly hráčky z pražské Ruzyně. Zhoršující se vztahy v „kabině“ i mimo hrací plochu se neustále stupňovaly a výbor vyslyšel hlas brandýských hráček a trenér Hybler po vele úspěšné sezóně v Brandýse skončil. V Brandýse však odvedl skvělou práci a ukázal se jako skvělý basketbalový odborník a jeho chytré koučování a kvalitní tréninky si hráčky velmi pochvalovaly. Výbor tak musel po roce hledat nového trenéra.

Účast brandýského „A“ ve III. lize vyvolalo nutnost posílení jeho hráčského kádru. Současně bylo zapotřebí přihlásit do KP žen i brandýské „B“, kterého se obětavě ujala Ludmila Štemberková. V rezervním týmu dostávaly šanci hráčky, které se nedokázaly v „A“ prosadit a současně mladé hráčky, které působily v dorostu nebo zrovna v mládežnických kategoriích skončily. Ženské „B“ si nevedlo špatně a skončilo na solidním pátém místě a jen těsně mu utekla účast v play off.

 Starší dorostenky nehrály svou vlastní soutěž, protože neprošly sítem krajské kvalifikace, kde hráli velmi silní soupeři z Kralup a Čelákovic, které navíc byly posílené o hostující hráčky Strakonic. Proto Brandýs využil nabídku Kralup, kde se nakonec mnoho našich dorostenek objevilo. Kralupům tak výrazným způsobem pomohly k záchraně a pro sezónu 2006/2007 se tak do Brandýsa vrátila liga starších dorostenek.

 Starší dorostenci získali v KP krásnou třetí pozici, když „sedm statečných“ posílili hráči z Počernic /Fuzek, Tkadleček/.

 Mladší dorostenky se také nenechaly zahanbit a v KP získaly bronzové medaile, za vítězným Kladnem a Jičínem. Tým byl veden trenérem J.Zemanem.

 Mladší žáci obsadili v první sezóně v této kategorii páté místo s bilancí šesti výher a čtrnácti ztrát. Jen o jednu výhru jim uteklo čtvrté místo, o které je připravil tradiční sok z Peček.

 Mladší žákyně skončily na čtvrtém místě, když po postupu do finálové skupiny, mezi čtyři nejlepší družstva, již nevyhrály. V tomto roce se soutěže zúčastnilo 7 družstev, která byla rozdělena do dvou skupin.

 První sezónu odehráli mladší minižáci pod taktovkou Petra Čeňka, který tak začínal koučovat již svou třetí hráčskou generaci. Týmu se vedlo nad očekávání dobře a ve své první soutěžní sezóně obsadil skvělé druhé místo. Největší zásluhu na tom však měli hráči ročníku 94 a 95 /Skřivan, Šlajchrt, Vykoukal, Krejčík, Ornst, Tomášek, Bednář R., Kratochvíl/, kteří se basketbalovému řemeslu vyučili u Evy Antošové a N. Černé. Od této sezóny byli přeřazeni ke kolektivu hráčů Petra Čeňka. Výborně se však zapojili i mladší hráči jako M. Brezovák, Filip Čeněk, Filip Trnka, B. Svášek a řada dalších nadějí brandýského basketbalu. Pomalu se začala tmelit parta největších mládežnických úspěchů v brandýské historii. Na paty šlapali i suverénním Poděbradům a rodila se i nesmiřitelná rivalita těchto týmů, za kterou stálá rodina Šoulových.

 Také mladší minižákyně si odbyly svou soutěžní premiéru. Svěřenkyně trenérky Procházkové si rozhodně nevedly špatně a dokonce se dvanáctkrát radovaly z výhry, za což byly odměněny pátou příčkou v KP. Hráčky ročníku 1994 – 1995 byly doplněné hráčkami z přípravky trenérky Vondrové ročníku 1996 a mladších (Bartošová, Černá, Skřivanová, Šípová …. )

Číst 395 krát Naposledy změněno pondělí, 11 květen 2020 18:12

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok