Menu
úterý, 23 červen 2020 09:58

Seriál VIII - Těžká obhajoba pozic v sezóně 2009/2010

2010 - mladší dorostenky 2010 - mladší dorostenky

Těžká obhajoba pozic v sezóně 2009/2010

Předcházející sezóna nám nastolila obrovské výkonnostní břemeno a bylo jasné, že překonat nebo alespoň vyrovnat výsledky v sezóně 2009/2010 bude nesmírně obtížné. Příliš to nesouvisí s basketbalovou formou brandýských týmů, ale je nutno brát v potaz i systém soutěží řízených ČBF. Od kategorie „U16“ již není možné získat medaili na MČR, aniž by klub působil v extralize „U16“. To, co se podařilo „U14“, tak již v kategorii „U16“ není možné během jediné sezóny dokázat. Jsou na to zapotřebí minimálně dva kroky. A dostat se do extraligové společnosti, kde se v SCM koncentrují opravdu ti nejlepší hráči z celé republiky, je opravdu nesmírně obtížné a složité. Obzvláště v podmínkách Brandýsa, který patří k nejmenším klubům působících v celostátních soutěžích. Navíc členská základna je tvořena v převážné míře hráči z Brandýsa a nejbližšího okolí. To extraligové velkokluby mají ve svém kádru basketbalisty z celé republiky a obstát v této konkurenci je nesmírně obtížné, ne-li nemožné. Přesto se o to v několika kategoriích pokoušíme a pokusíme. Někdy je to však boj proti větrným mlýnům.

Muži „A“ prošli v sezóně několika kritickými body. Tím prvním je neexistence trenéra. Družstvo administrativně vedl Petr Čeněk ve spolupráci s hrajícím kapitánem Martinem Čajkou. To jistě nebylo dobré řešení, ale lepší nebylo. V kádru se nově objevil ze Šumperka hostující Jiří Gonda, společně s čelákovickým Jardou Heltem. Oba se ukázali jako platné posily. Úspěšný debut si odbyl velký talent Aleš Černý, který se snad konečně zbavil zdravotních problémů. Bohužel, nepochopitelná změna termínů ze strany STČCBF mezi KP I.a KP II. po Novém roce, výrazně omezila účast J. Gondy a L. Chábka při zápasech „A“ týmu. Na podzim se „A“ poměrně dařilo a mělo zhruba 50 % úspěšnost. Bohužel, ztratilo např. vyhraný zápas v Sadské. I tak byl Brandýs po první polovině soutěže na šestém místě a měl pohodově nakročeno do play off. Bohužel počátkem roku se stala událost, která ovlivnila celý zbytek sezóny. První lednový víkend napadlo velké množství sněhu a stav na silnicích byl opravdu kritický. Vzhledem k povětrnostní situaci a množství napadaného sněhu se muži rozhodli neodcestovat k zápasům do Slaného a Kralup. V obou případech se Brandýs omluvil a nabídl sehrání zápasu v náhradním termínu. Bohužel, Slaný se krčil na posledním místě, a tak náhradní termín odmítl, stejně se pak zachovaly Kralupy, které chtěly spřízněnému klubu pomoci. Rozhodnutí STK šokovalo celou brandýskou basketbalovou veřejnost. Obě utkání byla skrečována bez přiznání bodu Brandýsu. Brandýs se sice odvolal, ale celá kauze se neuvěřitelně vlekla a měla neblahý vliv na výkony našeho „A“. To ztrácelo body jako na běžícím pásu. Vrcholem byly dvě domácí prohry s Pečkami a Českým Brodem. Ti přehráli brandýské muže, přestože nepodali žádný extra výkon a domácí se v podstatě porazili sami. Dlouho to vzhledem ke skrečím nevypadalo na postup do play off. Obrat nenastal na hřišti, ale u zeleného stolu. STK rozhodovala o odvolání Brandýsa, až v posledním možném termínu, což byl pátek před posledním dvoukolem základní části. Nakonec STK odvolání vyhověla a přiřkla Brandýsu bod za každý skrečovaný zápas. To změnilo postavení v tabulce a přes dvě prohry v Benešově se nakonec náš klub udržel na osmém místě. To vyvolalo ohromnou nelibost u ostatních týmů, které nešetřily ostrými slovy na brandýskou adresu.  Nakonec rozhodnutí nikomu neškodilo, protože nikdo nesestupoval. Přesto nás reakce některých našich dlouholetých soupeřů zarazila. Vedení klubu se domnívalo, že se má rozhodovat jen na palubovce, ale přesvědčil jsem se, že tomu tak není. To klub hodně zklamalo. Brandýs nakonec vypadl ve čtvrtfinále play off podle očekávání s benešovskou rezervou, která nakonec postoupila do vyšší soutěže. Aneb mnoho povyku pro nic.

„A“ žen pokračovalo v účinkování ve II. lize. Bohužel, bylo vylosováno do moravské skupiny, což znamenalo daleké zájezdy, mnoho času i peněz. Přesto se s tím brandýské dámy vyrovnaly se ctí, ačkoliv před sezónou otěhotněla Eva Jenčíková a záhadně zmizela nová posila Krajčovičová. Naopak přínosem pro trenéra Pajkrta byl příchod Anny Neklanové, Lucie Rajchlové a Petry Poloczkové. Týmu se poměrně dařilo a úspěšně proplouval různými soutěžními úskalími. Po základní části skončil Brandýs na čtvrtém místě, což by v předchozí sezóně znamenalo postup do skupiny o 1.-4.místo. V této sezóně to však zajišťovalo účast v play off, které působilo poněkud nepřehledným dojmem. V prvním kole Brandýs narazil na brněnskou Univerzitu. Byla to nejdelší a nejvyrovnanější série ve II.lize a Brandýs ji pro sebe rozhodl až v pátém vzájemném duelu, který se hrál před zcela zaplněnou halou. O postupu rozhodla Eva Antošová, která si vzpomněla na své nejlepší basketbalové roky. Také v dalším kole ženy zavítaly do Brna, kde na ně čekal značně posílený druhý tým Valosunu. V kádru „B“ Valosunu se objevilo trio hráček působících v „A“, majících za sebou těžké bitvy v ŽBL. Díky jejich účasti neměl Brandýs na postup nárok a podlehl v sérii Brňankám 3:0.

„B“ mužů sehrálo v KP II. řadu velmi dobrých zápasů, např. doma s Kladnem nebo v Berouně. V kádru se stále více prosazovali dorostenci Aleš Černý, Jakub Bednář, Dan Spáčil, Jakub Kubeš a Michal Fanta, což bylo jen dobře pro jejich adaptaci v mužském basketbale. Přestože v závěru sezóny byl kádr „B“ poměrně prořídlý, nakonec to stačilo na solidní sedmé místo.

Ještě lépe se dařilo „B“ družstvu žen, které celou sezónu úspěšně útočilo na pozice v horní polovině tabulky. V závěru základní části se přestalo trochu dařit, přesto Brandýs mezi čtyřmi nejlepšími celky nechyběl, a nakonec se musel spokojit s bramborovými medailemi.

Starší dorostenci se konečně dočkali výrazného úspěchu, když se jim podařilo zvítězit v KP „U18“, což představuje nejlepší umístění svěřenců trenérek Antošové a Černé v jejich hráčské kariéře. Výrazně jim ke krajskému prvenství pomohli čelákovičtí odchovanci Petr Goliáš a Standa Helt. Ve finálové skupině je k výhře dovedla především šťastná výhra o jeden bod v Nymburce a jednoznačná výhra ve Slaném. Titul si kluci i trenérky za to, co udělali pro brandýský basketbal, zaslouží.

Starší dorostenky pokračovaly v nevýrazných výkonech, což bohužel korespondovalo s jejich umístěním na konečné páté pozici, která byla určitým zklamáním. Děvčata měla určitě na více, ale život nabízí lepší radovánky.

Kadeti si před sezónou vybojovali účast v lize „U16“, kde měli za úkol postoupit do finálové skupiny. Ukázalo se, že to však nebude jednoduchý úkol. Týmy jako Sparta, Č. Budějovice, Litoměřice, Děčín, Tábor a Žižkov se ukázaly být více než zdatnými soupeři a k výhře museli brandýští borci vyvinout maximální úsilí. V základní skupině kadeti zaváhali pouze na Spartě /- 3 b/, v Litoměřicích /- 21 bod/ a Táboře /-7/. Domácí bitvy kluci zvládli, i když to nebylo jednoduché. K výhrám je však vždy hnala skvělá divácká kulisa, jejímž výstavním kouskem byla tzv. „turnovská vlna“. Brandýs nakonec postoupil z prvního místa do finálové skupiny, která nabízela postup do extraligy, pokud se umístíme na prvních dvou místech. Nakonec se to nepovedlo, když velký vliv na to měly především dva faktory. Prvním bylo jednoznačné vypuštění finálové skupiny ze strany Tábora a zejména Českých Budějovic, které díky tomu, že klíčoví hráči působili v Písku, kde pomáhali zachraňovat extraligu, prohrály téměř všechna utkání velkým a někdy až potupným rozdílem. Dalším faktem bylo, že se náš kádr, téměř jako jediný, opíral o hráče ročníku narození 1995, což se v řadě případů projevilo chybějícími centimetry i kilogramy. V neposlední řadě chybělo i trochu štěstí /prohra v Novém Jičíně o bod/ a fakt, že ve finálové skupině jsme narazili na velmi kvalitní soupeře, zejména Nymburk, Hradec a Prostějov. To vše nakonec způsobilo, že Brandýs skončil až na šestém místě finálové skupiny. Předvedená hra a poctivá tréninková práce však naznačily slibné vyhlídky do dalších sezón.

Pro mladší dorostenky byl postup do finále úspěchem, i když nakonec skončily bez medaile, čtvrté. Nutno podotknout, že tuto kategorii hrály prvním rokem a družstvo trenérky Procházkové bylo složeno z hráček ročníku 1994-1995. a v této sezóně mohla hrát i děvčata ročníku 1993, ale ta v základním kádru není ani jedna. Pouze 3x za sezonu vypomohla K.Vaňková hrající za starší dorostenky. Nejlepší střelkyní celé soutěže i střelkyní trojek se stala Gábina Ontlová, která střeleckou potenci zřejmě zdědila po svém dědovi Václavu Beránkovi.

Družstvo žáků se zúčastnilo kvalifikace o ligu „U14“, kterou na základě dobrých předchozích výsledků pořádalo, což byla velká výhoda. Brandýs nezaváhal a suverénně postoupil do „A“ skupiny ligy „U14“, když rozdílem několika tříd deklasoval všechny své soupeře: J.Hradec, Žďár a Nový Jíčín. V dlouhodobé soutěži se Brandýsu poměrně dařilo, i když na vedoucí trojku: Pardubice, USK a Písek neměl. S ostatními soupeři většinu duelů vyhrával, i když to bylo velmi vyrovnané. V závěru soutěže Brandýs zvítězil na Vyšehradě, což mu zajistilo páté místo ve skupině a postup do play off. Tam narazil na Prostějov, který v „B“ skupině skončil druhý. Ve dvou těžkých zápasech v Prostějově jsme postrádali nejvyššího hráče M. Brezováka, a nejen proto jsme dvakrát prohráli o třicet bodů. V odvetě Brandýs Hanáky pořádně prověřil a byl mu více než rovnocenným soupeřem. V závěru domácí mocně dotahovali a s bronzovým medailistou z MČR nakonec po statečném boji prohrál o šest. S takovým odporem Hanáci zjevně nepočítali. Brandýští žáci patřili mezi deset nejlepších týmů v ČR a za své výkony se rozhodně nemusejí stydět. Filip Čeněk se stal nejlepším střelcem trojek v soutěži.

Mladším žákyním se nepodařilo postoupit do ligy, když v kvalifikaci o tuto soutěž holky nestačily na Jablonec i Litoměřice. V krajském přeboru si však vynahradily neúspěšný vstup do sezóny a po značně rozvleklé sezóně dokázaly soutěž vyhrát, když o jejich výhře rozhodla výhra v závěrečném turnaji v bouřlivém prostředí nad domácí Sadskou.

Starší minižáci skončili v KP na třetím místě, když byli nejmladším celkem celé soutěže a ve svém kádru měli jen jednoho hráče ročníku 1997.

V podstatě stejný kádr jako v předchozí sezóně měli trenéři Mašín a Zeman k dispozici i v kategorii mladších minižáků. Tuto soutěž Brandýs opanoval a bez jediné porážky prošel suverénně celou soutěží a zaslouženě se stal přeborníkem oblasti. To mu zajistilo účast na NF v Klatovech, kde se však našim hochům příliš nedařilo a po jediné výhře nad Hořicemi skončili na 12.místě. Družstvo mělo také trochu smůly, protože o tom, že nepostoupili do bojů o první osmičku rozhodly pouhé dva koše.

Výborně si vedly i mladší minižákyně v KP. Celý přebor také vyhrály, aniž by ztratily bod a své soupeře drtily rozdílem třídy. Výhra v KP jim zajistila účast na NF mladších minižákyň v Praze na Slovance. Děvčata doplatila na těžký los a ve skupině dvakrát prohrála s těžkými protivníky, Pardubicemi a Krnovem. Navíc si klíčová hráčka Viki Benešová přivodila výron a chyběla týmu při bojích o 13.-16.místo. Bohužel Brandýs ani jednou nevyhrál a v konečném pořadí mu patřila 15. příčka.

Na nejlepší výsledek sezóny tak dosáhly nejmladší minižákyně, které po druhém místě v pražském přeboru, kde nestačily pouze na suverénní Zemanky, si zajistily účast na NF ve Strakonicích. Již v základní skupině se svěřenkyně trenérky Štemberkové blýskly skvělými výkony a postupně porazily Havířov, Pardubice i Klatovy. V osmifinálové skupině brandýské minižačky nejdříve přehrály Litoměřice a poté nesmírně smolně prohrály s Prostějovem. V boji o páté místo holkám již nestačily síly a prohrály s Č.Lípou. Za Klatovy, které se probojovaly až do finále, však nastoupily čtyři starší hráčky, a tak se Brandýs posunul na páté místo, což je dalším historickým úspěchem našeho klubu. Páté místo v ČR Brandýsu i holkám náramně sluší.

 

Číst 170 krát

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok