Menu

Sobota 27.5.2023

TBS Přerov - BK Brandýs n.L.        22:94 (6:52)

Body: Rozumová 37, Pfafová 11, Princová 10, Alešová a Vaverková po 8, Biedrawa a Simandlová po 6, Průchová a Helisová po 4, JelínkováPri

 

BK Brandýs n.L. - Sokol Nusle       66:42 (31:20)

Body: Princová 20, Alešová 13, Pfafová 11, Vaverková 10, Rozumová 8, Simandlová 4

 

Neděle 28.5.2023

BK Brandýs n.L. - BC Vysočina       46:68 (25:32)

Body: Princová 19, Rozumová 10, Pfafová 8, Alešová a Vaverková po 3, Helisová 2, Simandlová 1

 

BK Beroun - BK Brandýs n.L.       66:46 (40:19)

Body: Rozumová 19, Vaverková 9, Pfafová 8, Princová a Alešová po 3, Biedrawa 2

 

Sobota 3.6.2023

10,00 BK Medvědi Tábor - BK Brandýs n.L.

hala: Sportovní areál Mír, U Stadionu Míru 1579/1, Tábor

odjezd: 7,15 od Penny u školy

 

Neděle 4.6.2023

10,00 BK Brandýs n.L. - BK Medvědi Tábor

pátek, 19 květen 2023 11:05

ROZLUČKA 29.6. NA SOKOLÁKU

Dobrý den všem!

Je zvykem, že na konci sezóny se týmy loučí rozlučkou. Zároveň to je fajn možnost popovídat hromadně s rodiči na téma „CO NÁS ČEKÁ DÁLE“

Letos klub pojal rozlučku v trochu větším stylu a to tak, že se zúčastní týmy od přípravky až po kategorii U15. Celé se to bude konat 29.6. od 16:00 na Sokolském hřišti v Brandýse nad Labem. Děti budou mít od nás zajištěnou Malinovku. Vás rodiče prosíme o to, zdali byste pro své ratolesti připravili menší občerstvení – např. ovoce, zeleninu, křupky, něco pečeného, či nepečeného, pochutiny sladké, či slané /nenoste toho prosím moc/. Jako klub zařídíme pronájem celého Sokolského hřiště, takže si děti budou moct půjčit míče, hole na minigolf apod. Pokusíme se též vymyslet nějaké hry a soutěže. Děti oblečte do sportovního včetně obuvi. 

Rodiče jsou samozřejmě srdečně zváni. Vzhledem k tomu, že nás bude opravdu mnoho, prosíme doneste si svůj vlastní kelímek/plecháček/hrníček/termosku. Pro rodiče bude k dispozici káva a pro děti již zmíněná Malinovka.

Ráda bych k rodičům promluvila hromadně v 18:00. Pokud tedy nemůžete přijít hned v 16:00, pošlete aspoň dětičky. Konec bude cca 19:00-19:30.

Budeme se na vás moc těšit!

TRENÉŘI

 

Kluci ročníku narození 2010 si na doma pořádaném M ČR naposledy zahráli míči velikosti 5, nyní již opouští kategorii minižáků a míří do věku, kdy sice stále ještě mají rok drobné basketbalové odchylky od pravidel dospělého basketu, ale tyto odchylky jsou již v zásadě minimální. Vstupují do věkové kategorie, které se v basketbalové terminologii říká žáci, což jsou věková kategorie U14 a U15.

Na Mistrovství republiky jsme uhráli vlastně stejný technický výsledek jako vloni, tedy dvě výhry a tři prohry z pěti zápasů, bohužel pro tým byly prohry chronologicky jinak rozloženy, a tak jsme na místo ve skupině 5 až 8, hráli ve skupině 9 až 12. Nicméně fakticky pro nás M ČR skončilo hned prvním zápasem, kdy jsme neunesli očekávání spojená s rolí favorita zápasu, což nás odsoudilo (druhý zápas proti favoritovi ročníku z Písku probíhal v zásadě dle předpokladů) do skupiny hrající o 9té až 12té místo. Zklamání z výsledku prvního zápasu se promítlo také do skutečnosti, že klukům již pak vlastně bylo jedno kolikátí skončí a měl jsem obrovské problémy zklamaný tým vybudit k tomu, abychom vyhráli alespoň nějaký zápas. Sport na výsledky je holt o nastavení mysli a pro kluky je to nepochybně nová (a užitečná) životní zkušenost.

Do nastavení týmu se samozřejmě promítla také skutečnost, že týden předtím kluci 2011 (hrající s Moty jako za mne zaskakujícím trenérem) skončili na svém M ČR U12 čtvrtí, což část okolí kluků i klubu vnímala jako neúspěch (!!!), takže řada kluků prostě prohru v prvním zápase doma psychicky neustála a úplně se složili. Přiznám se, že když jsem se po návratu s kluky po jejich M ČR U12 po turnaji potkal, naše rozpoložení byla jako den a noc. Kluci zklamaní, že jsou (až) čtvrtí a já v euforii z postupu na World Cup ....

Jediné, co k tomu mám potřebu říci je toto. Čtvrté místo na M ČR jakékoliv věkové kategorie je vždycky výborné umístění, tím spíše, když tým poprvé za dobu svého fungování hraje turnaj bez trenéra. Pokud jde o BK Brandýs jako klub, tak jde o druhé nejúspěšnější vystoupení týmu na M ČR, když ten nejlepší výsledek uhrál stejný tým vloni. Mimochodem, žádný jiný tým z klubu než právě kluci ročníku 2011 nikdy v historii nevyhrál čtvrtfinále M ČR, teď odhlížím od mixů, protože to samozřejmě je turnaj svého druhu a i když výhra je samozřejmě super, tak ale nelze nevidět, že ti nejlepší z rošníku nehrají mixy, ale své "skutečné" M ČR.

Čímž se vracím ke klukům na M ČR U13. Jsme klub z nejmenšího města ze všech účastníků M ČR. Na turnaj se neprobojoval nikdo z Brna, na turnaji nehrály ani týmy jako USK Praha, Zlín, Nymburk nebo třeba Sokol Pražský. To jsou všechno tradiční a velké kluby, které se na M ČR vůbec nedokázali dostat. Lokální Brandýs ano. Zároveň platí, že jsme byli nejmladším účastníkem M ČR U13, když prakticky polovina rotace jsou kluci o rok mladší. Další důležitý fakt představuje komunita klubu. Ta je v Brandýse bohužel poplatná tomu, že nemáme týmy orientované na kvalitu, jde vlastně o školní kroužky a kluci tak i při svých domácích zápasech čelí tlaku diváků našich soupeřů. Prakticky při všech zápasech na M ČR byli naši soupeři podporováni hlasitými bubnujícími fanoušky a jsou v zápase chvíle, kdy to prostě na kluky doléhá. Článek píšu v pátek, dvanáct hodin poté, kdy moji kluci s bubny podporovali ženy DSK Brandýs v baráži o ŽBL proti fanouškům Strakonic. To nebylo proto, že by moji kluci byli fanoušky ženského basketu. To bylo proto, že oni sami cítí frustraci z toho, že jsou leckdy sami proti celé hale a chtěli si zkusit to, co vidí u Písku, Děčína nebo Pardubic. Jonáš mi dneska ráno u snídaně říkal: "tati, my jsme křičeli a bubnovali, ale nikdo se k nám nepřidal a lidi z klubu jenom tak koukají ....".

Jak píšu v titulku, kluci přechází do kategorie žáků a naše nevýhoda v počtu kluků v klubu z malého města se začne pomalu zmenšovat. Ne proto, že bychom jako naši soupeři začali stahovat hráče od jinud, ale proto, že se mění pravidla střídání a již nepotřebuji střídat po pětkách. Navíc, my celou dobu hrajeme systém hry a rozestavení, který není potřeba při změně pravidel nyní měnit. To je proč to celé dělám a nyní pouze přidáme clony. Musíme samozřejmě stále pracovat na dynamice hry, ale byť je nám vyčítáno, že nehrajeme rychle, tak si troufám tvrdit, že jde o chybný názor pozorovatelů. Protože máme polovinu týmu mladší, tak my samozřejmě nedokážeme starší a vyspělejší kluky porazit rychlým protiútokem. Pokud mám rozehrávače, který sice neztratí míč v driblingu, ale v době M ČR U13 mu je v květnu stále ještě 11 let a hraje proti klukovi, kterému již bylo v lednu 13, tak asi těžko můžu chtít, aby ho přesprintoval. 

Takže, zůstaneme věrní tomu, že budeme zase a znovu pilovat základní basketbalové dovednosti s míčem, budeme pracovat na agresivní obraně všech hráčů a zůstaneme pozorní při práci s prostorem. Nově přidáme prvek vnitrotýmové konkurence, protože nyní budu moci hráče, kteří nehrají na své osobní maximum posadit na lavičku a uvidíme, co se díky tomu stane. A to byl v tom byl čert, aby to zase kluky neposunulo dál.

Hezké léto, uvidíme se na podzim při cestě za extraligou U14 a udělám všechno pro to, aby tým byl připraven.

Basketu a Lovu Zdar!

 

 DSK BK BASKETBALL BRANDÝS-BK STRAKONICE 79:76, po prodloužení (29:37, 68:68)

 

.... tak jsme v lize no a cóóó ... no a cóóoóó...

 

Na krutou porážku z prvního zápasu v Brandýse (54:82) jsme dali zapomenout ve strakonické nedělní odvetě (76:71). Do rozhodujícího utkání jsme šli s čistou hlavou, že my "můžeme", ale Strakonice "musí".  Kurzy Fortuny byly velmi vyrovnané na nás 1,80 a na Strakonice 1,85.

se Základní pětkou jsme vsadili na zkušenost: Irena Vrančič-Andrea Ondroušková - Katka Matějková - Jana Maršíková a Leeza Burdgess. (průměrný věk 32) 

Možná až příliš ležérní začátek 0:7 mohl někomu připomenout první zápas, ale na rozdíl od něho jsme dokázali trefit první koš relativně brzy (2:7), takže se historie neopakovala. Naopak jsme po přesných a oku lahodících kombinacích šli do vedení, které jsme si podrželi až do konce první čtvrtiny (19:14). 

Naopak druhá část byla pro nás celkem odstrašující (10:23). Strakonické hráčky zvýšily tlak na křídla i pivoty, hráčky začaly trochu nervóznět, snažily se střílet z nepřipravených pozic, a to rezultovalo v mnoho snadných rychlých protiútoků soupeře. Dokázat udržet taktické pokyny a dobře doskakovat bylo v té chvíli nad naše síly. V poločase jsme tedy prohrávali 29:37.

Ovšem jako nikdy v této sérii, tak ani tentokrát jsme nesložili zbraně. Zlepšili jsme doskoky, ale úspěšnost střelby zůstala nízká. Přes veškerou bojovnost a nasazení jsme z náskoku nesnížili nic, naopak Strakonice vedly až o 12, když 3. čtvrtka nakonec skončila o deset - 44:54. 

Do poslední části regulérní hrací doby jsme udělali několik změn v obraně, a hlavně změnili strategii do útoku. Měli jsme "nepřecházet žádnou volnou střelu". Cílem bylo zvýšení počtu střel ohrožujících koš, ale především vytažení obrany soupeře mimo vymezené území, a tedy uvolnění prostoru pro útočný doskok a spolupráci pivotů.

A tahle taktika nám opravdu vyšla. Za prvních pět minut jsme stáhli náskok soupeře na 5-6 bodů a dostali se na dostřel. Věděl jsem, že když se nám tohle povede, podaří se mi zápas dokoučovat do vítězného konce. V tomto herním období byl náš tým zase zpátky a působil mnohem vyklidněněji než soupeřky. 

Svou obětavou a zároveň systematickou hrou mě holky umožnily uplatnit různé taktické varianty do útoku a obrany, nasazení určitých hráček na určité úkoly atd. A holky tyhle úkoly plnily skvěle. Na 63:63 srovnala trojkou Andy. pak jeden bod trefila Lišková. Znepokojivá situace nastala po trojce nejlepší hráčky Strakonic L. Vydrové 45 vteřin před koncem (63:67). Po time outu jsme nasadili jinou sestavu a sehráli dohodnutý útok, který vyšel-Róťa trefila asi nejdůležitější trojku ve svém dlouhém basketbalovém životě - 66:67!   Když se za stavu 66:68 12 vteřin před koncem rozhodla Jana Maršíková naprosto správně zvednout trojku a byla faulována, měla na ruce popravu soupeře, anebo naší... a naše kapitánka nejprve nekompromisně srovnala na 68:68 a ne, poslední trestný hod nedala .. naštěstí míč uzmula Róťa přihrála Ireně která po neodpískaném faulu netrefila, ale ještě doskočila Leeza, která taky s klaksonem nedala, a tak se šlo do prodloužení, vystřeleného Janou dvěma šestkami. 

Byť první koš v prodloužení trefily Strakonice, neměl jsme o vítězství našich barev nejmenší pochyby. Točili jsme sestavou podle potřeby, měnily útoky, a soupeř si s tím vůbec nevěděl rady. Holky hrály uvolněněji než Strakonické, z lavičky jsme se snažili vyzařovat klid a soustředěnost a tu převést na hráčky na hřišti. Dařilo se nám to. Zatím soupeřkám, a především trenérské skupině doslova tekly nervy. Není moc divu, vždyť Strakonice měly na rozdíl od nás hodně co ztratit. 

Zachovat klid v závěru mi přišlo jako rozhodující. A my to zvládli!  Klid prokázala trojkou na 77:72 Andy a i když potom hostující hráčkami snížily trestnými hody až na 77:76, tak Andy jistila z čáry TH na 79:76.  Zápas měl asi skončit 82:76, kdy ještě v poslední vteřině trefila z půlky Irena, rozhodčí už ale na tuhle střelu nereflektovali a nám to bylo už jedno. Vítězství bylo naše a BRANDÝS JE POPRVÉ V HISTORII JEDNO ZE SEDMI EXTRALIGOVÝCH MĚST V ČESKÉ REPUBLICE!

 

užitečnost a body: Leeza Burdgess +27 (7 bodů a 23 doskoků), Andy Ondroušková +26 (24 bodů a 15 doskoků), Marie Holá +14 (12b.), Petra Klokočníková +11 (6b.), dále body: Koucká 7, Matějková a Vrančič po 6, Ceralová 4, Rotková 3, Jana Maršíková a N. Durdová po 2, Tomková. 

 

 

pátek, 19 květen 2023 05:12

Postup ŽBL

Napsal(a)

ahoj kamarádi a kolegové trenéři. 

 

 

To, co opravdu asi nikdo z nás před sezonou nečekal, se stalo skutkem. Tenhle tým s věkovým rozpětím 25 let nejen že hrál první ligu, ale on postoupil do playoff, pak do final four a pak celou ligu vyhrál. A nejen to, po zdrcující porážce v první zápase baráže se nepoložil a dvakrát to Strakonicím vrátil.. a naprosto nečekaně postoupil do ŽBL. 

 

Nechci tu nijak mentorovat, ale když se podíváte na seznam.cz, nebo cz.basketbal zjistíte, že se všude píše o Brandýsu n.L. a že hrajeme v dresech BKB. Někdy jsem měl v průběhu sezony pocit, že ne všichni si uvědomují, co jsme naši hrou a výsledkem v lize a teď i postupem do ŽBL pro BK Brandýs udělali za skvělou práci a reklamu, a to úplně zdarma. 

 

Zároveň bych chtěl poděkovat těm, kteří nám fandili na skoro každém zápase (díky Zuzko, Pondělí, Petro, Ráďo atd..), kteří nás podporovali vymýšlením všeho možného, abychom mohli řádně trénovat (díky Filipe) a spoluvytvářeli podmínky (díky Petře!) až po ty, kteří nám aktivně pomohli s moderováním zápasů a bubnařským vystoupením (díky Radku & family). 

 

Holky si vaši podporu zasloužily, ať už to byly naše letité nebo naopak mladé odchovankyně,  nebo třeba Leeza z Miami, která tady potila brandýský dres i se zlomeným prstem z prvního zápasu baráže a vůbec by ji nenapadlo nehrát. Je asi dobré říct, že v kádru byla celá řada mladých U19, které, naprosto podceňované, si zahrály 1. ligu žen a hlavně samy v U19 dokázaly urvat 5 výher a regulérně ligu udržet (kdyby se padalo). 

 

 

A teď ještě děkovačka kolegům trenérům. Neuvěřitelně pozitivní Jitce Richterové a do boje burcujícímu Martinovi Richterovi, bez nich bychom to nedokázali. A Pepovi Hyklovi za silovou přípravu vybraných hráček. 

 

Věřím, že jsme ukázali, že i Brandýs může vyhrávat, že i Brandýs může postoupit do nejvyšší ligy. Ať už se nám tam daří jakkoliv, všechny hráčky, které vybojovali postup budou mít přednostní právo tu ligu hrát! 

 

Věřím také, že jsme udělali dobrý příklad všem našim mládežnickým týmům, že když se chce, tak všechno jde a že se budou chtít po nás právem "opičit" a být tedy nejlepší ve své soutěži a chtít hrát jako Jana, Irena nebo Leeza. Anebo jako kterákoliv z našich 17 hráček. 

 

 

Vím, že si někteří řeknete, velká slova a patos. A je to tak. Velká slova a patos, kterým však předcházely velké činy.. našich holek.

 

 

Budu teď 14 dnů na dovolené na motorce, ale pak jsem zpátky a stále s chutí pomoci pozvednout brandýský (ženský) basket ve všech kategoriích. Pokud bude BKB o moji pomoc (ve vedení trenérské činnosti a tedy zdokonalování tréninkového procesu) stát, jsem připraven pomoci. Dejte vědět. 

 

 

Ještě jednou dík za podporu, byli jste svědky historického okamžiku, který se dalších 50 let nebude opakovat. 

 

 

 

3. zápas baráže o CHANCE ŽBL

 

 

 

DSK BK BASKETBALL BRANDÝS - BK STRAKONICE 79:76, po prodloužení (29:37, 68:68)

 

 

.... tak jsme v lize no a cóóó ... no a cóóoóó...

 

 

Na krutou porážku z prvního zápasu v Brandýse (54:82) jsme dali zapomenout ve strakonické nedělní odvetě (76:71). Do rozhodujícího utkání jsme šli s čistou hlavou, že my "můžeme", ale Strakonice "musí".  Kurzy Fortuny byly velmi vyrovnané na nás 1,80 a na Strakonice 1,85..

 

se Základní pětkou jsme vsadili na zkušenost:  Irena Vrančič - Andrea Ondroušková - Katka Matějková - Jana Maršíková a Leeza Burdgess.. (průměrný věk 32) 

 

Možná až příliš ležérní začátek 0:7 mohl někomu připomenout první zápas.. ale na rozdíl od něho jsme dokázali trefit první koš relativně brzy (2:7), takže s historie neopakovala. Naopak jsme po přesných a oku lahodících kombinacích šli do vedení, které jsme si podrželi až do konce první čtvrtiny (19:14). 

 

Naopak druhá část byla pro nás celkem odstrašující (10:23). Strakonické hráčky zvýšily tlak na křídla i pivoty, hráčky začaly trochu nervóznět, snažily se střílet z nepřipravených pozic a to rezultovalo v mnoho snadných rychlých protiútoků soupeře. Dokázat udržet taktické pokyny a dobře doskakovat bylo v té chvíli nad naše síly. V poločase jsme tedy prohrávali 29:37.

 

Ovšem jako nikdy v této sérii, tak ani tentokrát jsme nesložili zbraně. Zlepšili jsme doskoky, ale úspěšnost střelby zůstala nízká. Přes veškerou bojovnost a nasazení jsme z náskoku nesnížili nic, naopak Strakonice vedly až o 12, když 3. čtvrtka nakonec skončila o deset - 44:54. 

 

Do poslední části regulérní hrací doby jsme udělali několik změn v obraně a hlavně změnili strategii do útoku. Měli jsme "nepřecházet žádnou volnou střelu". Cílem bylo zvýšení počtu střel ohrožujících koš, ale především vytažení obrany soupeře mimo vymezené území a tedy uvolnění prostoru pro útočný doskok a spolupráci pivotů.

 

A tahle taktika nám opravdu vyšla. Za prvních pět minut jsme stáhli náskok soupeře na 5-6 bodů a dostali se na dostřel. Věděl jsem, že když se nám tohle povede, podaří se mi zápas dokoučovat do vítězného konce. V tomto herním období byl náš tým zase zpátky a působil mnohem vyklidněněji než soupeřky. 

 

Svou obětavou a zároveň systematickou hrou mě holky umožnily uplatnit různé taktické varianty do útoku a obrany, nasazení určitých hráček na určité úkoly atd. A holky tyhle úkoly plnily skvěle. Na 63:63 srovnala trojkou Andy. pak jeden bod trefila Lišková. Znepokojivá situace nastala po trojce nejlepší hráčky Strakonic L. Vydrové 45 vteřin před koncem (63:67). Po time outu jsme nasadili jinou sestavu a sehráli dohodnutý útok, který vyšel - Róťa trefila asi nejdůležitější trojku ve svém dlouhém basketbalovém životě - 66:67!   Když se za stavu 66:68 12 vteřin před koncem rozhodla Jana Maršíková naprosto správně zvednout trojku a byla faulována, měla na ruce popravu soupeře, anebo naší... a naše kapitánka nejprve nekompromisně srovnala na 68:68 a .. ne, poslední trestný hod nedala .. naštěstí míč uzmula Róťa přihrála Ireně která po neodpískaném faulu netrefila, ale ještě doskočila Leeza, která ae taky s klaksonem nedala a tak se šlo do prodloužení, vystřeleného Janou dvěma šestkami. 

 

Byť první koš v prodloužení trefily Strakonice, neměl jsme o vítězství našich barev nejmenší pochyby. Točili jsme sestavou podle potřeby, měnily útoky.. a soupeř si s tím vůbec nevěděl rady. Holky hrály uvolněněji než Strakonické, z lavičky jsme se snažili vyzařovat klid a soustředěnost a tu převést na hráčky na hřišti. Dařilo se nám to. Zatím soupeřkám a především trenérské skupině doslova tekly nervy. Není moc divu, vždyť Strakonice měly na rozdíl od nás hodně co ztratit. 

 

Zachovat klid v závěru mi přišlo jako rozhodující. A my to zvládli!  Klid prokázala trojkou na 77:72 Andy a i když potom hostující hráčkami snížily trestnými hody až na 77:76, tak Andy jistila z čáry TH na 79:76.  Zápas měl asi skončit 82:76, kdy ještě v poslední vteřině trefila z půlky Irena, rozhodčí už ale na tuhle střelu nereflektovali a nám to bylo už jedno.. vítězství bylo naše a BRANDÝS JE POPRVÉ V HISTORII JEDNO ZE SEDMI EXTRALIGOVÝCH MĚST V ČESKÉ REPUBLICE!

 

 

užitečnost a body: Leeza Burdgess +27 (7 bodů a 23 doskoků), Andy Ondroušková +26 (24 bodů a 15 doskoků), Marie Holá +14 (12b.), Petra Klokočníková +11 (6b.), dále body: Koucká 7, Matějková a Vrančič po 6, Ceralová 4, Rotková 3, Jana Maršíková a N. Durdová po 2, Tomková. 

 

 

 

Během posledního mistrovského víkendu zasáhli do mistrovských soutěží týmy U13B, U13G a ženy DSK Basketball Brandýs. Kluci U13B doma pořádali kvalitní MČR, dívky U13G bojovali na Festivalu této kategorie v Pelhřimově. Ženy DSK Brandýs odehráli první dva zápasy o účast v ŽBL.

 

                                                             MČR U13B v Brandýse n.L

Od pátku 12.5., do neděle 14.5. se ve Sportcentru Brandýs a v halách ZŠ Na Výsluní odehrálo prestižní MČR chlapců do 13 let, kterého se zúčastnilo dvanáct nejlepších týmů z celé ČR. Během prodlouženého víkendu bylo odehráno třicet zápasů a turnaj vyvrcholil nedělními zápasy o medaile, v němž BK NH Ostrava porazil Sokol Písek 57:38, v boji o bronz BCM Olomouc porazil BK Děčín 68:59.

Konečné pořadí MČR přineslo následující pořadí:

  1. BK NH Ostrava, 2. Sršni Sokol Písek, 3. BCM Olomouc, 4. BK Děčín, 5. Tygři Praha, 6. Basketpoint Frýdek Místek, 7. Vlčata Žďár n.S., 8. BK Pardubice, 9. BC Kolín, 10. BK Brandýs n.L., 11. BK Klatovy, 12. BK Chomutov

All stars tým byl tvořen hráči: Matyás Kubját /NH Ostrava/- Filip Kašík /Sršni Písek/- Filip Přikryl /BCM Olomouc/ - Jan Kopecký /BK Děčín/ - Šimon Novák /Tygři Praha/. Ocenění nejlepšího hráče turnaje získal Denis Kudela /NH Ostrava/.

Závěrečného ceremoniálu se zúčastnil starosta města Robert Pecha, který předal účastníků medaile a ceny společně s delegátem ČBF Markem Stuchlým, hlavním rozhodčím Jaroslavem Pazourkem a zástupcem Středočeské oblasti ČBF Tomášem Masárem, oblastním trenérem.

Úroveň turnaje byla poměrně vysoká. Všichni si pochvalovali kvalitní organizační zabezpečení, včetně doprovodného programu, o které se staral především organizační výbor ve složení Petr Čeněk, Filip Čeněk a Miroslav Pečenka. Současně klub děkuje za podporu všem, kdo přiložil ruku k dílu, což bylo více než dvacet pořadatelů především z řad rodičů a týmu U15 a U17 chlapců.

BK Brandýs n.L. také děkuje ČBF, STČ ČBF a městu Brandýs n.L.za poskytnutí finančních příspěvků na pořádání velkolepé akce a jedné z největších sportovní akcí roku 2023 ve města Brandýs n.L.- Stará Boleslav.

Domácí celek BK Brandýs n.L nakonec skončil na solidním 10. místě. Ve skupině prohrál s Pískem a Frýdkem, což znamenalo účast ve skupině o 9.- 12. místo. V ní kluci zvítězili nad Chomutovem a Klatovy, ale nestačili na Kolín. Výsledky brandýského týmu byly následující:

Ve skupině: BK Brandýs n.L. – Frýdek Místek    53:41, BK Brandýs – Sršni Písek     35:87

Ve skupině o 9.-12. místo: BKB – Chomutov 66:56, BKB – BC Kolín 49:58, BKB – Klatovy 60:53.

Nejlepším hráčem týmu byl vyhlášen Adam Osman.

                                           Baráž o Extraligu žen - Chance ŽBL

Sobota 13.5. 

DSK Basketball Brandýs - BK Strakonice                                          54:82 (27:41)

Velký basketbalový svátek v Brandýse, kdy nejprve člen výboru ČBF Petr Čeněk a dlouholetý sportovní ředitel Asociace ženských ligových klubů, p. Zdeněk Ringsmuth předali domácím hráčkám a trenérům zlaté medaile za vítězství v 1. lize, poté se odehrála česká státní hymna a potom již mohl začít historicky první zápas brandýských hráček v nejvyšší soutěži. Ano, dle regulí totiž patří baráž o ŽBL již do této soutěže, tedy Ženské basketbalové ligy. Proto tak budou všechny nastoupivší hráčky už navždy evidovány jako aktérky utkání nejvyšší soutěže. 

Ne všechny naše opory, ale mohly nastoupit. Do utkání nemohly z různých důvodů nastoupit naše klíčová křídla-Andrea Ondroušková, nejlepší střelkyně celé 1. ligy a dlouholetá brandýská opora Katka Matějková, která byla pracovně mimo možnost přijet hrát. Nastoupit nemohla také další hráčka základní rotace Natálie Koucká. Po nepodařeném úvodu se ve 4. minutě zranila další křídelnice naší základní sestavy, Maruška Holá (otřes mozku po zalehnutí soupeřkou) a tým byl úplně dole. Strakonice toho náležitě využily a první čtvrtinu vyhráli o 24 bodů, 6:30. Přesto, že jsme do poločasu stáhli na o deset, otočit zápas se nám nepodařilo a hosté si došli pro zasloužené a přesvědčivé vítězství 54:82. Rozhodla tedy 1. čtvrtina (-24), zbytek zápasu byl hodně vyrovnaný (jen -4) a na tomto faktu jsme chtěli postavit odvetu, přestože nám po sobotní porážce málokdo věřil. 

Body DSK: Vrančič 14, Maršíková 10, Burdgess 8 (+12 doskoků), Ceralová 8, N. Durdová 6, Klokočníková a Tomková po 3, Richterová 2, Rotková, Kučerová, V. Durdová, Holá. 

Neděle 14.5. 2023 

BK Strakonice-DSK BK Brandýs                71:76 (36:41)

Nedělní zápas měl být zřejmě formalitou. Ale nebyl!  Dokázali jsme se semknout a překvapenému, ale férovému jihočeskému publiku jsme ukázali, jak to vypadá, když se tým kolem kapitánky Jany Maršíkové (byť bez opor Ondrouškové, Matějkové, Holé či Koucké) nevzdá a chce vyhrát. 

Netradiční základní pětka s oběma rozehrávačkami Irenou Vrančič a Petrou Klokočníkovou-Natálií Durdovou a na pivotu ostřílené Jana Maršíková-Leeza Burdgess se od začátku ujala vedení a hrála velmi soustředěně. Přestože si Irena udělala rychle dva fauly, nijak jsme nezpanikařili, nechali ji na place a ona se odměnila skvělým řízením hry a přesnou rukou. Do hry se dostávaly postupně další hráčky, a přestože jsme hodně střídali, abychom udrželi nasazení, dařilo se nám hrát stále velmi koncentrovaně. Vedle cizelérsky přesné Ireny Vrančič hrály v tu chvíli skvělý obranný part Katka Rotková a Viola Durdová a soupeř nevěděl, jak se prosadit. Ve třetí čtvrtině se už začalo zdát, že domácí přece jenom zápas otočí, šli do vedení, ale my jsme byli proti. Důležitou trojkou z rohu nám vrátila vedení pivotka Ceralová, navíc v neuvěřitelné střelecké pohodě působila dorostenka Hanka Tomková, která nasázela celkem 18 bodů z 11 střel a strakonické hráčky si s ní nevěděly rady. 

Samotný závěr byl hodně zajímavý a dramatický. Strakonice hnány zaplněnou halou stáhly šťastnou trojkou Junkové 25 vteřin před koncem na jediný bod (71:72), my brali taktický time-out, abychom posunuli hru na útočnou polovinu.

Důležité bylo hráčky uklidnit, vysvětlit akci, při níž namísto předpokládaně zdvojené Vrančič měl jít na Leezu Burdgess. Domácí opravdu dokonce ztrojili Irenu, Hanka však správně poslala míč na naši pivotku, která ho posunula na volnou Petru Klokočníkovou a soupeř musel faulovat. Péťa proměnila oba trestné hody a když z následné protiútoku strakonická Junková minula, poslední trestné hody po taktickém faulu patřily jedné z největších hrdinek zápasu, Hance Tomkové. Podle očekávání proměnila oba, a mohli jsme slavit velmi nečekané, ale sladké a zasloužené vítězství. 

Klíčovým faktorem byla Irena Vrančič, s užitečností +35 za 28 bodů (62% střelecké úspěšnosti z pole, 100% trojky 3/3 a 100% trestné hody 9/9) a 11 získaných faulů kralovala na palubovce. 

 

Do hry zasáhlo všech 12 hráček, z toho hned 5 našich ligových dorostenek. 

Tým po sobotní porážce a ztrátě několika klíčových hráček ukázal svoji obrovskou morální sílu a způsobil trochu šok v českém ženském basketbalovém světě. Ať už dopadne rozhodující 3. zápas jakkoliv, naše hráčky mohou být na sebe právem hrdé. Letos dokázaly pro sebe, pro tým i pro brandýský basket neskutečné věci!

 

Body: Vrančič 28, Tomková 18 (užitečnost +18), Burdgess a Ceralová po 9, Maršíková 4, Klokočníková 3, N. a V. Durdovy po 2, Rotková 1, Klementová, Kučerová, Richterová. 

 

3.rozhodující zápas by se měl hrát u nás v Brandýse nad Labem ve čtvrtek 18. května od 19:30.

 

                                             Festival U13 G – Pelhřimov

 

Sojky Pelhřimov – BK Brandýs n.L.          36:41

BK Brandýs n.L. – Strabag Zlín                  55:36

TJ Sokol Kladno - BK Brandýs n.L.             33:50

BK Brandýs n.L. – HB Basket Praha           21:48     - semifinále

BK Brandýs n.L. – TJ Sokol Kladno             56:37     - o 3.místo

Autor: Petr Čeněk

 

 

neděle, 14 květen 2023 22:15

Baráž o ŽBL

Napsal(a)

Baráž o Extraligu žen - Chance ŽBL

 

 

Sobota 13.5.  DSK BK Brandýs - BK Strakonice 54:82 (27:41)

 

Velký basketbalový svátek v Brandýse, kdy nejprve člen výboru ČBF Petr Čeněk a dlouholetý sportovní ředitel Asociace ženských ligových klubů, p. Zdeněk Ringsmuth předali domácím hráčkám a trenérům zlaté medaile za vítězství v 1. lize, poté odehrála česká státní hymna a potom již mohl začít historicky první zápas brandýských hráček v nejvyšší soutěži.. ano, dle regulí totiž patří baráž o ŽBL již do této soutěže, tedy Ženské basketbalové ligy. Proto tak budou všechny nastoupivší hráčky už navždy evidovány jako aktérky utkání nejvyšší soutěže. 

 

Ne všechny naše opory ale mohly nastoupit. Do utkání nemohly z různých důvodů nastoupit naše klíčová křídla - Andrea Ondroušková, nejlepší střelkyně celé 1. ligy a dlouholetá brandýská opora Katka Matějková, která byla pracovně mimo možnost přijet hrát. Nastoupit nemohla také další hráčka základní rotace Natálie Koucká. Po nepodařeném úvodu se ve 4. minutě zranila další křídelnice naší základní sestavy, Maruška Holá (otřes mozku po zalehnutí soupeřkou) a tým byl úplně dole. Strakonice toho náležitě využily a první čtvrtinu vyhráli o 24 bodů, 6:30. Přesto, že jsme do poločasu stáhli na o deset, otočit zápas se nám nepodařilo a hosté si došli pro zasloužené a přesvědčivé vítězství 54:82. Rozhodla tedy 1. čtvrtina (-24), zbytek zápasu byl hodně vyrovnaný (jen -4) a na tomto faktu jsme chtěli postavit odvetu, přestože nám po sobotní porážce málokdo věřil. 

 

Body DSK: Vrančič 14, Maršíková 10, Burdgess 8 (+12 doskoků), Ceralová 8, N. Durdová 6, Klokočníková a Tomková po 3, Richterová 2, Rotková, Kučerová, V. Durdová, Holá. 

 

 

Neděle 14.5.  BK Strakonice - DSK BK Brandýs 71:76 (36:41)

 

Nedělní zápas měl být zřejmě formalitou. Ale nebyl!  Dokázali jsme se semknout a překvapenému, ale férovému jihočeskému publiku jsme ukázali, jak to vypadá, když se tým kolem kapitánky Jany Maršíkové (byť bez opor Ondrouškové, Matějkové, Holé či Koucké) nevzdá a chce vyhrát. 

 

Netradiční základní pětka s oběma rozehrávačkami Irenou Vrančič a Petrou Klokočníkovou - Natálií Durdovou a na pivotu ostřílené Jana Maršíková - Leeza Burdgess se od začátku ujala vedení a hrála velmi soustředěně. Přestože si Irena udělala rychle dva fauly, nijak jsme nezpanikařili, nechali ji na place a ona se odměnila skvělým řízením hry a přesnou rukou. Do hry se dostávaly postupně další hráčky a přestože jsme hodně střídali, abychom udrželi nasazení, dařilo se nám hrát stále velmi koncentrovaně. Vedle cizelérsky přesné Ireny Vrančič hrály v tu chvíli skvělý obranný part Katka Rotková a Viola Durdová a soupeř nevěděl jak se prosadit. Ve třetí čtvrtině se už začalo zdát, že domácí přece jenom zápas otočí, šly do vedení, ale my jsme byli proti. Důležitou trojkou z rohu nám vrátila vedení pivotka Ceralová, navíc v neuvěřitelné střelecké pohodě působila dorostenka Hanka Tomková, která nasázela celkem 18 bodů z 11 střel a strakonické hráčky si s ní nevěděly rady. 

 

Samotný závěr byl hodně zajímavý a dramatický. Strakonice hnány zaplněnou halou stáhly šťastnou trojkou Junkové 25 vteřin před koncem na jediný bod (71:72), my brali taktický time-out, abychom posunuli hru na útočnou polovinu.

 

Důležité bylo hráčky uklidnit, vysvětlit akci, při níž namísto předpokládaně zdvojené Vrančič měl jít na Leezu Burdgess. Domácí opravdu dokonce ztrojili Irenu, Hanka však správně poslala míč na naši pivotku, která ho posunula na volnou Petru Klokočníkovou a soupeř musel faulovat. Péťa proměnila oba trestné hody a když z následné protiútoku strakonická Junková minula, poslední trestné hody po taktickém faulu patřily jedné z největších hrdinek zápasu, Hance Tomkové. Podle očekávání proměnila oba, a mohli jsme slavit velmi nečekané, ale sladké a zasloužené vítězství. 

 

Klíčovým faktorem byla Irena Vrančič, s užitečností +35 za 28 bodů (62% střelecké úspěšnosti z pole, 100% trojky 3/3 a 100% trestné hody 9/9) a 11 získaných faulů kralovala na palubovce. 

 

 

Do hry zasáhlo všech 12 hráček, z toho hned 5 našich ligových dorostenek. 

 

Tým po sobotní porážce a ztrátě několika klíčových hráček ukázal svoji obrovskou morální sílu a způsobil trochu šok v českém ženském basketbalovém světě. Ať už dopadne rozhodující 3. zápas jakkoliv, naše hráčky mohou být na sebe právem hrdé. Letos dokázaly pro sebe, pro tým i pro brandýský basket neskutečné věci!

 

 

Body: Vrančič 28, Tomková 18 (užitečnost +18), Burdgess a Ceralová po 9, Maršíková 4, Klokočníková 3, N. a V. Durdovy po 2, Rotková 1, Klementová, Kučerová, Richterová. 

 

 

 

3. rozhodující zápas by se měl hrát u nás v Brandýse nad Labem ve čtvrtek 18. května od 19:30.

 

 

 

 

Předposlední víkend sezóny byl ve znamení posledních dohrávek a závěrečných vrcholů sezóny v podobě baráží, MČR, Festivalů a všeho co zbývá dohrát do konce sezóny 2022/2023. Brandýských barev se týkalo především MČR U12B v Děčíně a závěrečný turnaj 1. ligy žen.

Final four 1. ligy žen:

So: 6.5. 2023

SEMIFINÁLE PLAY OFF 1. Ligy žen

DSK Basketball Brandýs - BA SPARTA PRAHA                   68:56 (30:21)

Tak po roce zase semifinále ligy. Tentokrát nás čekala Sparta Praha. Tým, který vyřadil loňského vítěze, USK Praha B. Tým s nejvyššími ambicemi. Tým, který hlásil, že si jde pro celkové vítězství v 1. lize. Tým, který chtěl nahradit Strakonice v nejvyšší soutěži Chance ŽBL. 

V cestě jeho ambicím stál náš tým, DSK Basketball Brandýs. Parta odhodlaných hráček, které pro Brandýs potí dresy. Chtěli jsme vyhrát, byť jsme v základní části Spartě dvakrát těsně podlehli. Ale play off a Final four, to je úplně jiná soutěž. 

Kromě úvodního 0:4 a 7.8 jsme vedli celý zápas. Celý tým podal velmi kolektivní výkon a všechny hráčky si zaslouží poděkování za statečný výkon! Pokud se s námi Sparťanky snažily hrát basket, náš náskok narůstal. A tak se některé z hráček soupeře pokusili o zvýšenou tvrdost až brutalitu, ale i na toto jsme byli dobře připraveni. Od první čtvrtiny (17:11) jsme stále vedli a nepustili soupeřky na dostřel (nejblíže 26:21 ve 2.Q). Do poslední části jsme vstupovali s náskokem 10 bodů, který jsme si podrželi až do konce zápasu, když v samotném závěru pečetila výsledek Petra Klokočníková samostatným nájezdem a upravila tak skóre na konečných 68:56. 

Tradiční základní pětka Irena Vrančič- Andy Ondroušková - Marie Holá - Jana Maršíková - Leeza Burdgess sice na začátku dvakrát inkasovala, pak ale v obraně vystavěla nepropustnou hráz a otočila stav zápasu. Této sestavě skvěle sekundovala druhá pivotmanská dvojice Lucka Ceralová-Natála Koucká, na postu malých hráček se uplatňovaly Katka Matějková (Beruška), Petra Klokočníková a Nata Durdová. Na další připravené hráčky Katku Rotkovou a Violu Durdovou se tentokrát nedostalo, v klíčových momentech zápasu bylo zkrátka třeba držet užší rotaci, což se nakonec velmi vyplatilo. 

Poločasové vedení 30:21 hned na začátku druhé půle utrhla dvěma koši Jana Maršíková, a tak jsem se poprvé dostali do dvouciferného vedení, což jsme udržovali až do konce utkání. Než budeme jmenovat jednotlivce, dovolte mi znovu podtrhnout, že skvěle zahrál celý tým-totiž naprosto týmově, kdy se (bez jakéhokoliv patosu) jedna hráčka byla ochotna obětovat pro druhou (např. rybička Andy prakticky proti zdi, aby napravila ztrátu jedné ze svých spoluhráček). 

Vítězství je tedy jednoznačně dílem týmu jako celku. Přesto některé individuální výkony stojí za zveřejnění: Hned tři hráčky zapsaly dvojcifernou užitečnost (+14): dvě držitelky 'double-double' tedy Leeza Burdgess za 13 doskoků a 12 bodů, k nimž ještě přidala 6 získaných faulů. V tomto ohledu se jí vyrovnala Irena Vrančič (+14), která vedle 12 bodů zaznamenala mj. také 10 získaných faulů a 5 asistencí. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 22 body Andy Ondroušková (rating +14). Nelze opomenout 12 doskoků Lucky Ceralové či 4 zisky Petry Klokočníkové.  

Body: Ondroušková 22, Burdgess a Vrančič po 12, Holá 6, Maršíková, Koucká, Ceralová a Klokočníková po 4, Matějková, Durdová. 

Děkujeme našim fanouškům, že nás přijeli podpořit!

FINÁLE 1. LIGY ŽEN 2022-2023

BRANDÝS JE NEJLEPŠÍ TÝM PRVNÍ LIGY ŽEN!

DSK Basketball Brandýs - BK HAVÍŘOV                91:71 (44:29)

Zatímco náš tým musel porazit v semifinále Spartu Praha (68:56), Havířovské hráčky si poradili s domácím Sokolem Nusle 88:87.Havířov je pro nás celkem neoblíbený soupeř v základní části soutěže (71:72 a 61:89), vloni jsme jej ve final four porazili 83:75 a šli si pro bronz. Letos tedy opět s Havířovem, ale ve finále. 

Vlastní zápas s tradiční základní pětkou Vrančič-Ondroušková-Holá-Maršíková (C) - Burdgess se od začátku vyvíjel podle našich představ. Měli jsme výškovou převahu, ale prosazovali jsme se především z větší dálky. Místy jsme hráli až strojově přesně a rychle, a zároveň všechny hráčky byly nebezpečné, takže soupeř nestíhal zdvojovat a bránit. Výsledkem bylo poločasové vedení 44:29, kdy se trefilo hned již 7 hráček našeho týmu. Do druhé půle jsme šli s vědomím, že v sobotním semifinále dokázal Havířov otočit zápas v poslední čtvrtině z mínus 20 na plus 1. a proto jsme nepolevovali v koncentraci. Havířovské hráčky opravdu přidaly na přesnosti střelby i intenzitě obrany, ale my jsme se s tím vyrovnaly a po pěkných kombinacích s pivoty jsme vyhráli i třetí část hry. V závěrečné čtvrtině se hra otevřela a hrál se hezký útočný basketbal na obou stranách. O vítězi nebylo pochyb, závěr jsme si opravdu užili. Když po průniku Katky Rotkové a jejím shození skórovala Hanka Tomková, celý tým i fanoušci mohli začít slavit. A věřte tomu, že se slavilo dlouho. Dlouho. Dlouho. 

Užitečnost a body: Vrančič +32 (26b., 6A, 6D, 7F+), Ondroušková +26 (25b, 10D, 6F+), Leeza Burdgess +19 (9b, 10D, 4A), Lucka Ceralová +19 (6b, 14D), Jana Maršíková +14 (11b, 9D), Marie Holá +10 (10b.), dále body: Petra Klokočníková 7, Nata Durdová 4, Hanka Tomková a Natálie Koucká po 2, Katka Matějková 1, Katka Rotková. 

Budiž ke cti soupeřek, že se po celý zápas snažily s námi hrát čistý basketbal bez zákeřností a přehnané tvrdosti, takže zápas musel oku diváků ladit. 

Musím říct, že se nám na závěrečný turnaj podařilo nejlépe vyladit formu hráček, všechny hráčky byly v podstatě bez zranění a připraveny do hry naskočit. Vedle opravdu téměř naprostého dodržování taktický pokynů předvedly holky velkou bojovnost a nasazení, ochotu bojovat jedna pro druhou a pro tým. Ano, to je to hlavní slovo. Tým. Nám se ho podařilo za ten rok opravdu vybojovat. Nejméně pravděpodobní lidé se stali přáteli. Hráčka, co je jí 40 s hráčkou, které je 17. Hráčka, co bydlí 200 metrů od haly s hráčkou, která bydlí vzdušnou čarou tisíce kilometrů. 

 

Je to největší úspěch brandýského basketbalu v historii. Možná vyrovnání úspěchu, protože prý někdy začátkem 70. let minulé století brandýské ženy také vyhráli tehdejší 1.ligu. Buďme tedy hrdí na to, že se nám po půl století povedlo to samé, a to v mnohem větší konkurenci. 

Dovolte mi vyjmenovat celou tréninkovou skupinu, kterou tvořily hráčky týmu žen a dorostenek U19:

Jana Maršíková (C), Katka Matějková, Katka Rotková, Irena Vrančič, Leeza Burdgess, Andrea Ondroušková, Lucka Ceralová, Viola Durdová, Nata Durdová, Marie Holá, Petra Klokočníková, Natálie Koucká, Hanka Tomková (C - U19), Katka Richterová, Julie Kučerová, Lucka Klementová, Betka Holovská, Lada Dvořáková, Zuzka Kolářová, Bára Motlíčková, Amálka Hrubinová, Viki Jarchovská. 

 

Tak trochu odepisované dorostenky U19 udržely celostátní ligu, když zaznamenaly 5 výher. Mohlo to být i víc, ale kdo by čekal, že mladé pušky porazí Pardubice, nebo Brno. 

Děkuji svým asistentům Jitce a Martinovi Richterovým, byli opravdu skvělí, neskuteční!  

A také Petrovi a Filipovi Čeňkovým za zajištění zázemí pro tým a Pepovi Hyklovi za velkou pomoc v silové přípravě vybraných hráček. 

Co bude dál?

Čeká nás baráž se Strakonicemi o nejvyšší soutěž Chance ŽBL.  Začínat se bude v sobotu 13.5. od 19.30 doma v Brandýse, odveta v neděli 14.5. ve Strakonicích.  

Jestli přivedeme do Brandýsa poprvé v historii ženskou extraligu není jasné. Strakonice mohou být posíleny o všechny hostující hráčky, u nás tahle možnost není. Ale i kdybychom nakonec ŽBL nehráli, vítězkami 1. ligy už holky zůstanou navěky. 

Na MČR v Děčíně obhajovalo družstvo BK Brandýs n.L. stříbrné medaile z o rok mladší kategorie z loňské sezóny. Brandýský tým nakonec skončil 4. a po Labi do Brandýsa tam putovaly bramborové medaile. Zisk stříbra nebo bronzu nebyl daleko, stačilo dotáhnout do konce dobře rozehrané semifinále proti NH Ostrava nebo zápas o třetí místo s USK Praha. Bohužel se to nepovedlo, když kluci v klíčových momentech volili špatné situace, zbytečně pospíchali místo, aby uklidnili situaci a využili vedení, ale to je i dvanáctiletých kluků normální. Kluci se za svoje výkony nemusí stydět, protože obsadili na MČR vynikající 4. místo, což je velmi lichotivý výsledek. Kluci nevěšte hlavu a pokud budete dobře pracovat další medaile Vás neminou.

Výsledky z MČR U12B v Děčíně:

Základní skupina „D“

BK Brandýs n.L.- BK Prostějov                 67:43

BK Brandýs n.L.- Sršni Sokol Písek          86:52

Čtvrtfinále:

BK Brandýs n.L.- BK Pardubice                 59:48

Semifinále:

BK Brandýs n.L.- NH Ostrava                    57:67

o 3. místo:

BK Brandýs n.L. – USK Praha                    72:67

 

Jonáš Šnábl byl vybrán do all stars týmu MČR, což je další uznání předvedených výkonů brandýského týmu a Jonáš Kubelka získal ocenění nejlepší hráč brandýského týmu na MČR.

 

Přijďte povzbudit tým BK Brandýs „U13“ na MČR, které se koná ve dnech 12.-14.5.2023 ve Sportcentru – rozpis utkání v sekci akce klubu. V sobotu večer od 19.30 se bude hrát baráž o nejvyšší soutěž žen mezi DSK Brandýs a Strakonicemi taktéž ve Sportcentru. 

Autor: Petr Čeněk

 

pondělí, 08 květen 2023 11:31

Vítězky 1.ligy

Napsal(a)

 

FINÁLE 1. LIGY ŽEN 2022-2023

 

 

BRANDÝS JE  NEJLEPŠÍ TÝM PRVNÍ LIGY ŽEN!

 

 

DSK BK BRANDÝS - BK HAVÍŘOV 91:71 (44:29)

 

 

Zatímco náš tým musel porazit v semifinále Spartu Praha (68:56), Havířovské hráčky si poradili s domácím Sokolem Nusle 88:87.. 

 

Havířov je pro nás celkem neoblíbený soupeř v základní části soutěže (71:72 a 61:89), vloni jsme jej ve final four porazili 83:75 a šli si pro bronz. 

 

Letos tedy opět s Havířovem, ale ve finále. 

 

Vlastní zápas s tradiční základní pětkou Vrančič - Ondroušková - Holá - Maršíková (C) - Burdgess se od začátku vyvíjel podle našich představ. Měli jsme výškovou převahu, ale prosazovali jsme se především z větší dálky. Místy jsme hráli až strojově přesně a rychle, a zároveň všechny hráčky byly nebezpečné, takže soupeř nestíhal zdvojovat a bránit. Výsledkem bylo poločasové vedení 44:29, kdy se trefilo hned již 7 hráček našeho týmu. 

 

Do druhé půle jsme šli s vědomím, že v sobotním semifinále dokázal Havířov otočit zápas v poslední čtvrtině z mínus 20 na plus 1.. a proto jsme nepolevovali v koncentraci. Havířovské hráčky opravdu přidaly na přesnosti střelby i intenzitě obrany, ale my jsme se s tím vyrovnaly a po pěkných kombinacích s pivoty jsme vyhráli i třetí část hry. 

 

V závěrečné čtvrtině se hra otevřela a hrál se hezký útočný basketbal na obou stranách. o vítězi nebylo pochyb, závěr jsme si opravdu užili. Když po průniku Katky Rotkové a jejím shození skórovala Hanka Tomková, celý tým i fanoušci mohli začít slavit. 

 

A věřte tomu, že se slavilo dlouho. Dlouho. Dlouho. 

 

 

Užitečnost a body: Vrančič +32 (26b., 6A, 6D, 7F+), Ondroušková +26 (25b, 10D, 6F+), Leeza Burdgess +19 (9b, 10D, 4A), Lucka Ceralová +19 (6b, 14D), Jana Maršíková +14 (11b, 9D), Marie Holá +10 (10b.), dále body: Petra Klokočníková 7, Nata Durdová 4, Hanka Tomková a Natálie Koucká po 2, Katka Matějková 1, Katka Rotková. 

 

 

 

Budiž ke cti soupeřek, že se po celý zápas snažily s námi hrát čistý basketbal bez zákeřností a přehnané tvrdosti, takže zápas musel oku diváků ladit. 

 

 

Musím říct, že se nám na závěrečný turnaj podařilo nejlépe vyladit formu hráček, všechny hráčky byly v podstatě bez zranění a připraveny do hry naskočit. Vedle opravdu téměř naprostého dodržování taktický pokynů předvedli holky velkou bojovnost a nasazení, ochotu bojovat jedna pro druhou a pro tým. Ano, to je to hlavní slovo. Tým. Nám se ho podařilo za ten rok opravdu vybojovat. Nejméně pravděpodobní lidé se stali přáteli. Hráčka, co je jí 40 s hráčkou, které je 17. Hráčka, co bydlí 200 metrů od haly s hráčkou, která bydlí vzdušnou čarou tisíce kilometrů. 

 

 

Je to největší úspěch brandýského basketbalu v historii. Možná vyrovnání úspěchu, protože prý někdy začátkem 70. let minulé století brandýské ženy také vyhráli tehdejší 1.ligu. 

 

Buďme tedy hrdí na to, že se nám po půl století povedlo to samé a to v mnohem větší konkurenci. 

 

 

Dovolte mi vyjmenovat celou tréninkovou skupinu, kterou tvořily hráčky týmu žen a dorostenek U19:

 

 

Jana Maršíková (C), Katka Matějková, Katka Rotková, Irena Vrančič, Leeza Burdgess, Andrea Ondroušková, Lucka Ceralová, Viola Durdová, Nata Durdová, Marie Holá, Petra Klokočníková, Natálie Koucká,  Hanka Tomková (C - U19), Katka Richterová, Julie Kučerová, Lucka Klementová, Betka Holovská, Lada Dvořáková, Zuzka Kolářová, Bára Motlíčková, Amálka Hrubinová, Viki Jarchovská. 

 

 

Tak trochu odepisované dorostenky U19 udržely celostátní ligu, když zaznamenaly 5 výher. Mohlo to být i víc, ale kdo by čekal, že mladé pušky porazí Pardubice, nebo Brno. 

 

 

Děkuji svým asistentům Jitce a Martinovi Richterovým, byli opravdu skvělí, neskuteční!  

 

A také Petrovi a Filipovi Čeňkovým za zajištění zázemí pro tým a Pepovi Hyklovi za velkou pomoc v silové přípravě vybraných hráček. 

 

 

Co bude dál?

 

 

Čeká nás baráž se Strakonicemi o nejvyšší soutěž, Chance ŽBL.  Začít se má v pátek 12.5. doma v Brandýse, odveta v neděli 14.5. ve Strakonicích.  

 

Jestli přivedeme do Brandýsa poprvé v historii ženskou extraligu není jasné. Srakonice mohou být posíleny o všechny hostující hráčky, u nás tahle možnost není. Ale i kdybychom nakonec ŽBL nehráli, vítězkami 1. ligy už holky zůstanou navěky

 

 

Strana 1 z 21

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok