Menu

Za poslední dva týdny si moje tréninková skupina kluků střihla vskutku pořádnou porci zápasů. CEYBL U13 ve Wroclavi, CEYBL U14 v Teplicích a k tomu extraligový zápas doma proti Olomouci doplněný zápasem NRL v Lounech. Asi hlavní zprávou je, že se kluci zlepšují a vzhůru se posouvá nejen týmová výkonnost, ale i výkonnost většiny jednotlivých kluků.

Budu-li se držet hodnocení výkonu jednotlivců, tak za hodnocené období si pochvalu zaslouží zejména tři výrostci. Nemluvím tady o počtu vstřelených bodů, ale o přínosu pro týmový výsledek. Do této sdružené kolonky stále více vstupuje i odolnost kluků, fyzická i mentální, protože já potřebuji, aby kluci uměli zahrát dobře proti silným soupeřům. To, že někdo zahraje dobře proti nepříliš kvalitní obraně není při naší deklarované výkonnostní úrovni zase až tak důležité. Jonáš 11 i na třetím turnaji CEYBL pro kluky ročníku 2011 potvrdil vysokou výkonnost, Simon se po strašidelné druhé čtvrtině proti Snakes skokem náseldně posunul na úplně jinou úroveň a Adam začíná hrát slušně delší dobu a teď už jeho příkladné tréninkové úsilí přináší ovoce. 

Oba turnaje CEYBL navíc přinesly pro moje kluky i velice silnou konkurenci v podobě výborných hráčů z jiných klubů. U kluků U13 to není až tak jednorázové, protože Vlčata Ota a Tomáš s námi hrají CEYBL pravidelně a s týmem trénovali i v prosinci, Eda je tradiční hráč našeho týmu více, či méně pravidelně už třetí sezónu.  Samostatnou kapitolou je potom účast trojice jejich nejlepších kluků ročníku 2010 v mém týmu z akademie NINERS Chemnitz Tedy týmu, který aktuálně vede v zemi úžadujících mistrů světa Bundesligu před Euroleagovými účastníky Bayernem Mnichov a Albou Berlín. Takže když to srhnu, po zápase proti BK Brandýs ve Frýdku Místku jejich místí trenér plakal na tiskové konferenci, že je mu jako metodikovi ČBF smutno ze hry mého týmu, aby měsíc nato poslal své nejlepší hráče naučit se tuto hru tým z Bundesligy. Tak tohle ať mi někdo vysvětlí .... já se na to koukám (možná špatně) tak, že pokud mě chválí v Bundeslize a kritizují ve Frýdku - Místku, tak je to ta lepší varianta. Nicméně, je to samozřejmě věc názoru.

Každopádně konkurence při turnajích CEYBL v mém týmu má na moje kluky blahodárný účinek. Kdo nedělá, co má, tak prostě sedí. Ne, že by z toho byli všichni šťastní, ale pro mě jako trenéra je to ideál. A další věc, která mě předtím nedocvakla je to, že hrát turnaje proti zahraničním týmům je pro růst mých hráčů skvělé, ale vzít si na víkend špičkové kluky z venku do našeho týmu je ještě lepší. Ve chvíli, kdy kluci z Chemnitzu vystoupili v Teplicích z auta, tak moji kluci se zájmem sledovali každou část jejich rutiny. No a samozřejmě způsob hry, kterým se zejména Paul prezentoval v zápase proti Trnavě, se u nás normálně nevidí. Jasně, je to chodící levoruká hromada svalů. Ale stejně jsem se zájmem sledoval, jak moji kluci užasle hledí na vzduchem letícího slovenského nešťastníka, který se ho rozhodl zastavit tím, že si mu na půlce hřiště stoupnul do cesty. Když jsem něco takového naposledy viděl, tak mi bylo deset a bylo to ve večerníčku Jen počkej zajíci! Konkrétně epizoda, kdy vlk zkoušel stejným způsobem zastavit hrocha ....

Trochu smutnou skutečností je naopak trend pískání našich rozhodčích. Netušil jsem, že jeden z hráčů Chemnitzu je syn rozhodčího a když při zápase s Olomoucí Corvin ze zoufalství brečel (po zápasnickém chvatu někde kolem půlky hřiště, když byl zastaven předpisovým strhem, který je sice legální obranou, ale bohužel v rugby a ne v basketu), tak mi jeho užaslý otec z tribuny vysvětloval, že za tohle je v Německu pro rozhodčího měsíc stopka a dvě ruce na hráči jsou přeci na pískání jeden z nejlehčích faulů. Říkám to nerad, ale za období o kterém píšu byli nejlepší rozhodčí ve Wroclavi ...

Kluci jsou teď trochu rozbití a pomlácení, ale tak nějak podvědomně tuším, že jdeme správným směrem. Hrajeme náročný basket, chyby se snažíme odstraňovat, ne vždycky to jde rychle, ale u většiny ano. Tím jak jsem teď v období před vrcholy sezóny přitlačil, tak to u všech bez výjimky překvapivě hůře snáší rodiče hráčů než kluci samotní. Když jsme v sobotu měli polední klid, tak tím, že jsme bydleli na jedné hotelové chodbě, tak jsem měl dokonalý přehled o slovníku a způsobu vyjadřování jednotlivých kluků. Mám chvílemi problém se nesmát, když mi o hráčích, kteří mluví slovníkem šedesátiletého dlaždiče jejich rodiče vysvětlují, že je to ještě citlivé malé dítě. Jak pravil klasik mezi mými hráči: "na tom záchodě ve škole jsem sice kouřil, ale jenom cigarety bez příchutě".   

Basketu a Lovu Zdar!

O víkendu jsme vyrazili na nejdelší soutěžní trip naší letošní sezóny U14, když nám jako první venkovní zápasy extraligy U14 los přidělil oba ostravské týmy. Vzhledem k výsledku prvních dvou kol se tak hned na úvod mohlo vlastně rozhodnout, protože Snakes v úvodním kole doma padli proti Pardubicím a případná druhá domácí prohra s dalším přímým konkurentem by je fakticky asi vyřadila ze hry o postup. Zápas jsme díky katastrofálnímu výkonu ve druhé čtvrtině zbytečně ztratili a ve mě je asi poprvé za dobu co trénuji tenhle tým opravdu frustrace. Ne z prohry, ale z toho, že se naplno projevila absence skutečné basketbalové kultury v našem klubu. Říká se, že každý je připraven vyhrávat a být vítězem, ale jenom málokdo je připravený na tom systematicky a dlouhodobě pracovat. 

Samozřejmě rozumím tomu, že jsme klub z malého města a dokonce i řada bývalých hráčů BK Brandýs vlastně vůbec netuší, co obnáší basketbal nad úrovní kraje. Naši sobotní soupeři jsou sportovní tým, ne kroužek a na nás se celý týden systematicky připravovali, změnili kvůli tomu svojí obvyklou základní sestavu a udělali pro zápas maximum. O neděli proti úřadujícím mistrům republiky ročníku 2010 ani nemluvě. V hale se mě v neděli ráno při našem rozcvičení dokonce i diváci udiveně ptali na naše složení s tím, že u nich mají všichni hráči lyže v době zápasu zakázané .... Koneckonců nemusíme chodit daleko. Již třetí rok se s našimi kluky připravzuje i Tereza, která je v holkách all stars kalibr ročníku 2010 i 2009. Když jsem s ní mluvil dva týdny zpět, tak mi sama hlásila, že ve škole už má nahlášeno, že v době extraligy na žádné lyžáky neodjíží.

My žádný sportovně orientovaný klub historicky nejsme, proto ani já nikomu nic nevyčítám, ale na druhou stranu to samozřejmě i v budoucnu zohledním. Já osobně totiž na rozdíl od klubu sportovní trenér jsem, pokud si někdo chce hrát pro zábavu nebo si "to užít", když zrovna nemá nic lepšího na práci, tak k tomu soutěž typu extraliga určitě není určená. Když mi rodiče hráčů píší, že mám pochopit to, či ono, tak je na místě říci, že pro to nemám pochopení žádné a beru to jako obrovský disrespekt k týmu a taky ke mně. A mám úplně čisté svědomí. Sám jsem se doma hádal 28.12., když jsem neodjížděl s rodinou do Špindlu, protože jsem jel do Plzně koukat na dva zápasy našich sobotních soupeřů, protože cítím odpovědnost za hru svěřených kluků, tím spíše potom v ročníku, který rozhoduje o jejich budoucím basketbalovém bytí a nebytí. Takže ode mě to není žádné káži vodu a sám piji víno. Pro představu, nejlepší hráč NH Ostrava, který mimochodem proti nám vzhledem k naší sestavě vůbec nebyl potřeba, byl ze školního lyžáku v pátek vyzvednut a v neděli tamtéž vrácen. My jsme v situaci, kdy chyběl dokonce i syn jednoho z trenérů. Je také na místě říci, že reakce nejen vnějšího basketbalového světa, ale i kluků, co hráli je na absence hráčů naprosto jednotná ...

O to více chci podtrhnout, že se to netýká všech, protože Simon se sám zřekl odjezdu na školní týden v Alpách a chtěl být raději s týmem, Adama jsem po sobotním zápase večer vezl někam 250 km do hor a vrátil jsem se do Ostravy ve tři ráno (tímto děkuji Lacovi Kudelovi, že mi pro odvoz Adama půjčil svoje auto a umožnil mu tak být s týmem, byť po týdnu s virózou a bez tréninku byl logicky třetinovým hráčem). Podobný příklad jsem viděl i u nás doma, když pro Jošu odjíždím ve středu v noci na Šumavu, aby ve čtvrtek mohl s týmem odjet do Wroclavi. A samozřejmě platí, že tak jak se nyní ozývají trenéři jiných klubů a sondují budoucí kroky mých hráčů, tak samozřejmě věta "club the first" zaznívá stále častěji. Je jenom správné, že se kromě basketu řeší také škola a morálně volní vlastnosti hráčů. Hrozně důležitý bod měl i reprezentační trenér CZE U15/16 když u sledovaných hráčů sleduje tzv. koučovatelnost každého jednoho hráče. O to více jsem rád, že se v tomhle směru strašně moc zlepšil Adam a už svoji horkou hlavu dokáže korigovat. Na zájmu klubů extraligy U17 o něj je to hned znát!!!

Vlastní víkendové zápasy vzhledem k sestavě nemá moc smysl hodnotit. Čest Felixovi, na kluka ročníku 2012 skvělý výkon! Tade i Joša si odehráli v zásadě svoje, byť i tam mám nějaké výhrady pro budoucnost. Patrik se snažil a už ví, že po týdnu v podřepu na lyžích se dokáže pohybovat nikoliv jako kočka, ale spíše jako slon, ale hrozně makal. Zbytek kluků se snažili odevzdat svoji hru a doufám všichni jasně vidí, kudy dál. No a já si příště dám daleko větší pozor na to, koho doporučuji ke sledování ČBF nebo k nominaci do regionálního výběru. Viděno zpětně jsem udělal v listopadu chybu a veřejně se omlouvám Sebastianovi 12, protože měl v regionálním výběru být a aktuálně představuje jednu z nejlepších 2010 v naší oblasti. V neděli bránil jednoho ze tří dlouhodobě nejlepších hráčů NH Ostrava a troufnu si říct, že nikoho v hale ani nenapadlo, že on sám basket hraje sotva rok.

Basketu a Lovu Zdar!

 

 

První letošní víkend přinesl našim klukům hned tři zápasy, když kromě Nadregionální ligy především zahajovala také Extraliga U14. Kluci spolu z různých důvodů prakticky měsíc nehráli, protože ročník 2010 měl tradiční turnaj regionálních výběrů, zatímco ročník 2011 hrál CEYBL ve Frýdku - Místku. Sobotní zápas Nadregionální ligy, tedy de facto třetí nejvyšší soutěže, jsem proto i využil jako možnost dostat kluky po Vánocích do provozní teploty a alespoň na jednu čtvrtinu nastoupili i hráči, kteří jinak tuhle soutěž vůbec nehrají.

Nedělní premiéru, respektive s ní spojené napětí jsem na klucích pozoroval celý týden a tak jsem byl velice zvědavý, co s nimi zápas v nejvyšší soutěži udělá. S hráči kteří nastoupili v základní sestavě neudělala atmosféra nic zásadního, a tak se kluci velice slušně vypořádali s naprosto odlišným stylem basketu, než který praktikujeme my. Skokani stříleli z dálky s pro mě překvapující úspěšností, ale v této věkové kategorii přeci jenom střelbou z dálky zápas vyhrát nelze. První čtvrtina tedy nakonec přinesla rozhodující vysoký náskok a určila ráz zbytku zápasu. Bezpečné vedení mi navíc umožnilo točit už v první půli daleko více hráčů než v jiných zápasech, takže  zápas nakonec přinesl značné množství podnětů do dalšího tréninku. Někteří moji svěřenci totiž stále "hoří" zejména v rychlosti rozhodování a notoricky volí u předvídatelných situací řešení, která jsou sice pozoruhodná, ale bohužel naprosto nefunkční. Naštěstí se za poslední rok rozšířila naše rotace natolik, že i kluci, kteří začali s basketem teprve vloni, již mohou plnohodnotně hrát, takže na hřišti stále více hrají kluci, kteří se o správné věci opravdu snaží. 

Jinak soupeř přinesl přesně to, proč je pro moje kluky důležité nejvyšší soutěž hrát - konfrontaci s jinou hrou než kterou běžně z našeho kraje známe. Brno vždycky disponuje vysokými a narostlými typy hráčů, kteří slušně střílí a hrají spíše usedlý basket než agresivní hru. Našeho hra je naopak stále postavená na přísném zákazu střílet ze vzdálenosti, kde ještě kluci nedokáží střílet s míčem nad hlavou, takže samozřejmě máme i úplně odlišnou výstavbu hry v situaci, kdy nám soupeř zastaví rychlý protiútok.

A ještě jedna poznámka k rozložení sil - do extraligy jsme z naší podzimní skupiny postoupily hned tři týmy, přičemž kromě Děčína panovaly pochybnosti o Levhartech i o nás. První hrací víkend přinesl solidní prozření! My rozebrali Brno, Chomutov má dvě cenné výhry z venku ve druhé skupině extraligy  a týmy, které z naší skupiny nepostoupily a na jaře hrají "jen" ligu všichny vyhrály!   

My teď ještě chvíli zůstaneme v říši obojživelníků a plazů, když po skokanech nás za dva týdny čekají pro změnu hadi - hrajeme totiž proti Snakes Ostrava! Má mrznout a to hodně, to za normálních okolností není zrovna dobrý životní biotop pro hady. Tak uvidíme, co si na nás ti ostravští ve své domácí hale za dva týdny přichystají.

 

Basketu a lovu Zdar!

Článek o turnaji U13 technicky samozřejmě nepatří do rubriky U14, ale vzhledem k tomu, že nehrajeme žádnou tuzemskou dlouhodobou soutěž U13 (na místo toho kluci hrají dvě různé soutěže U14), tak vlastně není kam jinam článek o turnaji CEYBL U13 umístit.

Na závěr kalendářního roku se mladší část tréninkové skupiny vydala na místo našeho loňského letního soustředění do haly Basketpointu. Vzhledem ke složení týmu, který nakonec turnaj odehrál, jsem zejména vzhledem k přístupu kluků s dosaženým výsledkem 3 výhry a dvě prohry v zásadě spokojen. Bylo to pro mě jako pro trenéra nesmírně poučné a získal jsem spoustu podnětů jak dále s týmem pracovat.

Co mě ovšem zcela fascinuje je vyjádření domácího trenéra, že je mu jako lektorovi ČBF smutno ze způsobu hry, který můj (rozuměj český) tým hraje v obraně. Tak aby bylo jasno: když jsme vloni na soutěži CEYBL U13 drtivě prohráli s Hakro Merlins díky naší nepřipravenosti hrát v této věkové kategorii proti zdvojení, tak jsem měl jenom dvě možnosti. Buď hrát podle metodiky ČBF a nebo podle běžně v Evropě uplatňovaných pravidel. A rozhodl jsem se soutěže minižáků ČBF vůbec nehrát (protože se podle mě jedná o účelový a nesprávný výklad pravidla o osobní obraně, vlatně jde spíše o zneužití výkladu než o výchovu hráčů - viz 1 na 1 za situace, kdy čtyři zbylí hráči stojí v rohu bez jakékoliv snahy zapojit se do hry) a začal jsem kluky připravovat tak, aby byli konkurenceschopní v Evropě. Pokud bych takhle hrál v soutěži ČBF, tak bych tuhle výhradu ještě pochopil. Ale já soutěž ČBF nehraji právě proto, abych mohl kluky připravovat tak, jak nejlépe umím. Vcelku znám basket všude na světě a třeba v Německu (viz právě zmíněné Hakro) to kluci běžně hrají, ve Francii platí (minimálně v regionu jih) pro trenéry jednoduché pravidlo - při obraně musí být všichni hráči mezi míčem a košem, který tým brání. Na turnaji ve Frýdku Místku jsme stejnou (kritizovanou) obranu uplatňovali proti všem, přičemž proti Wroclavi jsme tím nezískali vůbec žádný míč. Proč asi? Protože jejich stejně staří kluci tuhle obranu běžně hrají, znají ji a hravě jí překonávali. 

Já tuhle obranu učím kluky hlavně proto, aby se naučili rozhodovat se rychle. Je to neskutečně efektivní systém pro výuku reakční rychlosti. Někdy to přinese výhodu při hře, někdy naopak, ale o výsledek v této kategorii moc nejde. Pokud udělá hráč chybu, tak dostaneme do tří vteřin koš a jeho to nutí svoji činnost měnit. Všimněte si, že ta věta platí pro obě činnosti - obranu i útok. Pokud udělám chybu v obraně, vznikne 2 na 1 a koš. Pokud udělám chybu proti zdvojení v útoku, tak je trest ještě rychlejší ... Pokud se ale rozhodnu rychle a správně, tak získám míč nebo rovnou otevřenou pozici pro útok a příště to zkusím nepochybně znovu.

Zdvojení není žádný recept na štěstí a úspěšné výsledky, dobře připravený kluk to hravě překoná ve věku 12 let, špatně připravený, když je mu cca 17. Je každého věc po jaké cestě chce vychovávat svěřené hráče, ale někdy pomůže naučit kluky technicky správně a rychle přihrát. Moji kluci teď zase na chvilku vezmou do ruky míč velikosti 7 a začnou se připravovat na soutěže U14. V extralize v novém roce začínáme doma proti Brnu a obávám se, že moji kluci, kteří jsou věkem stále minižáci, budou asi muset v soutěži U14 hrát podle pravidel U14, tedy včetně zdvojení. Třeba se ukáže, že jsme připravení .....

 

Basketu a Lovu Zdar!

 

 

O prvním prosincovém víkendu jsme poměřili naše basketbalové dovednosti s pěti soupeři na turnaji CEYBL U14, tentokrát jsme hráli v polském městě Zielena Gora. Jelikož jsme hráli dva turnaje CEYBL po sobě a minulý týden i v Děčíně hráli kluci ričníku 2011, tak se v rámci rozložení zátěže tentokrát nominbace týkala výhradně hráčů ročníku narození 2010. Což bylo zajímavé basketbalově, neboť tím pádem hrál tým bez svého prvního rozehrávače a na míči museli hrát další kluci.  Každý se s tím popral různě a mě to přineslo mraky cenných poznatků pro další trénink.

Původní záměr točit a zkoušet 10 hráčů zhavaroval ještě před odjezdem vinou zdravotní absence Tomáše a přímo v Polsku si pak vzal na sobotu "zdravotní volno" ještě i Tobiáš, takže jsme nakonec museli hrát v daleko užší rotaci, než jsem původně zamýšlel. 

V prvním zápase nás čekali naši souputníci soutěžemi minižáků z nedaleké Dubče, nyní již po sloučení hrající pod hlavičkou Jižní Supi. Sice jsme splnili roli favorita, ale po zápase jsem se hodně zlobil na sestavu, která byla na hřišti na konci zápasu, protože poslední tři minuty kluci z lavičky prohráli o 10 bodů. Jedna věc je, že jsme v tu chvíli hráli s bezpečným náskokem, ale nemůže to být tak, že hráč který sedí na lavičce a tváří se proto ublíženě následně vleze na kurt a místo, aby mě převědčil, že si zaslouží více minut, tak hraje lehkomyslně a bez jakékoliv disciplíny. Za mě je to obrovský disrespekt k týmu.

V pátečním druhém zápase jsme následně porazili domácí pořadatelský tým, když jsme se dokázali vyrovnat i s hodně nerovným metrem rozhodčích. Ale to je také výborná zkušenost a kluky jsem výslovně před zápasem na specifika hraní proti domácím v Polsku upozorňoval. Nicméně, byl to zápas, kde Tadeáš začal hrát velice efektivně a Sebastian zahájil svoji vlastní cestu z lavičky do role důležitého člena týmu.

V sobotu jsme hráli dva zápasy již bez Tobiáše a i když jsme dvakrát prohráli shodně o 6 bodů (což je v této kategorii zanedbatelný rozdíl), tak se jednalo o skvělé zápasy. Nejprve Inter efektivně trestal díry v našich pokusech o nátlakovou obranu a kluci najednou vidí, že přišel čas začít trénovat doposud jenom tušené obranné rotace. Výpomoc při hře 5 na 5 představuje důležitou součást hry a tak i když stále musíme pilovat práci s míčem, tak i obrana už začíná hrát důležitou roli. Druhý sobotní zápas nebyl nic jiného než v této kategorii pro mě nepochopitelné používání statické zóny, ale kluci si to alespoň mohli osahat. 

Neděle už byla pro unavené kluky spíše o morálce a schopnosti vyhrabat poslední zbytky sil. Za mě rozhodně výborná basketbalová zkušenost.

 

Basketu a Lovu Zdar!

 

Kluci ve včerejší dohrávce s přehledem porazili tým BK Teplice a již před posledními dvěma zápasy venku můžeme začít střádat plány na Extraligu U14, která začíná v lednu a kterou bude hrát nejlepších 16 týmů ze všech 48, které do žákovské ligy nastoupily. Pokud někdo chce matematickou jistotu, tak samozřejmě stále ještě teoretická šance na náš nepostup existuje, ale kromě našich dvou porážek o posledním hracím víkendu je jejím předpokladem také to, že SK Žabovřesky ve své skupině nejen dvakrát vyhraje, ale zároveň v těchto dvou zápasech nasřílí o cca 300 bodů více než moji kluci.

S bilancí 10 výher a dvou porážek jsem před posledními dvěma zápasy velice spokojen. Zvláště, když uvážím, které další týmy jsou na postupových místech do žákovské extraligy. Pokud se rozhlédnu po třech "západních" skupinách žákovské ligy U14, ty východní týmy zase tolik neznám, tak jsme jediný postupující tým, který je skutečně týmem víceméně v původním složení. A to jsme jednoznačně nejmenší město v soutěži!

Samozřejmě, že během šesti hracích sezón vždycky někdo přijde a někdo odejde, ale v našem případě jde vždy o přirozenou fluktuaci a nikoliv o cílené přetahování hráčů, kteří by jinak mohli hrát svojí kategorii doma. Musím říct, že z této skutečnosti mám radost. Je to vlastně umocněno i tím, že řada s námi soupeřících týmů už má spoupisky týmů U14 v podobě, kdy se v zásadě jedná o regionální výběry, nebo  dokonce i o kluky, kteří s týmy vlastně netrénují a pouze se sjedou na zápasy. Když to porovnám s mými kluky - včera byl třetím nejlepším střelcem týmu hráč, který začal hrát basket letos v lednu a doposud v životě odehrál 17 zápasů. Všichni hráči se mnou pracují dlouhodobě a mám tak možnost vidět (a hlavně ovlivnit) v dlouhém časovém úseku jejich vývoj.

Takže teď zrovna mám radost z toho, jak se včera zápasu proti Teplicím kluci zhostili. Teplice nám včera daly celkem 40 bodů. Když jsme u nich hráli v září, tak nám přitom hned 51 bodů dali dohromady dva jejich nejlepší hráči. Když ve vzájemném souboji potkal jejich nejlepšího střelce vloni na jaře Tadeáš (tehdy v zápase proti Litoměřicím), tak jsme od toho kluka dostali přes 30 bodů. Ještě v září nám dal 19. No a včera jsme končili na kótě Tadeáš 26 bodů a hráč soupeře méně než 10. Takhle nějak si představuji vývoj mých kluků v číselném provedení. 

Pokud jde o vývoj, který čísla tak úplně ukázat neumí, tak jsem měl včera obrovskou radost z Tobiáše a Adama. Tobiáš se pomalu transformuje z pomalé a pasivní hromádky neštěstí do hráče basketbalu. Včera bojoval na doskoku a zkoušel v obraně udržet správný obranný postoj, a to dokonce i ve správném místě mezi hráčem a košem. Když se mu to i povedlo, tak to zkoušel vylepšit blokem a nezskušeností se poměrně rychle vyfauloval. Úplně komické mi potom přišlo, že kluk kterého trvalo probudit roky se poprvé v životě vyfauloval po technické chybě. A tak zatímco Tobi na střídačce po vyfaulování brečel, tak já z něho byl úplně nadšený. Konečně dal do hry energii, rychlost i emoce. Že to přehnal, fauloval a nadával vem čert. Radši ať se vyfauluje, ale ať hraje takhle. On totiž v mezičase začal i růst, hmotu měl vždycky, a jsou prostě v basketu věci, které naučíte blbě. Třeba aby hráč měřil 200 cm a vážil metrák :-). Stejně tak si po včerejšku pochvalu zaslouží i Adam a Ondra, kteří se včera konečně na doskoku rvali o míče. Nebrečeli, nefňukali, dostali mraky ran, ale rvali se o míč. Abych byl fér, tak potřebuju vyzvednout i Alexe, protože včera trestal chyby v obraně soupeře opravdu hezky a agresivně, teď ještě aby to se z toho stal jeho standard!

Málokdy veřejně chválím Jonáše 11, neudělal jsem to ani poté, co se o uplynulém víkendu stal nejlepším střelcem Děčínské zastávky turnaje CEYBL U13, ale po včerejšku to udělám. Čísla někdy neříkají skutečný obraz hry a včera Jonáše od začátku bránil o rok starší nejlepší hráč soupeře a hrát sám na koš by v této situaci možná odpovídalo věku 12 let, ale Jonáš byl z pozice vrcholu oblouku schopný udržet spacing týmu na útočné polovině a  díky tomu jsme mohli z křídel útočit do bezmocné obrany.

Máme samozřejmě na čem pracovat i dál, kluci zatím poznali jenom zlomek basketu a je před nimi stále ještě dlouhá cesta. Ale máme solidní základ v partě, která je spolu roky a která má všechny předpoklady k tomu, aby ještě dokázala svoji hru posunout o hodně výš.

Příští zastávka Extraliga U14 je pro partičku z malého města, která spolu kdysi začínala v soutěži špuntů U10, rozhodně důstojnou epizodou. A mimochodem, když jsem tenkrát kluky do té zastávky soutěže U10 přuhlásil, tak nám federace nalosovala do skupiny Tygry Praha. Jejich trenérka si obratem na ČBF stěžovala, že nechce proti nám hrát, protože BK Brandýs nemá kvalitu. Je to už dlouho, ale nikdy jsem na to nezapomněl a ten mail mám do dneška uložený v počítači.

 

Basketu a Lovu Zdar!

 

 

 

 

 

 

 

    

Strana 1 z 2

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok