pondělí, 19 únor 2024 12:14

Výsledkový servis BK Brandýs n.L. ze zápasů hraných 17.- 18.2. 2024

Ke třetímu únorovém víkendu by se dal připojit přívlastek prázdninový.  V pátek šly děti do školy v okrese Praha-východ naposledy, protože jim začaly jarní prázdniny. Sedm volných dní určitě využijí k načerpání energie k dalším náročným školním dnům u týdnům. Název jarní zřejmě dojde svého naplnění, protože teploty se pohybují nad desetibodovou stupnicí a nejinak tomu mám být i tento týden. V Polabí rozkvetly sněženky i další poslové jara, snad se zima v nějakém ostřejším módu již nevrátí a budeme moci zimní bundy i boty uložit někam hluboko do skříně.

Dnešek je v znamení traktorů v Praze. Do stověžaté matičky se hrnou ze všech směrů, aby upozornily na problémy, které mají nejen s naší vládou, ale i Evropskou unii a zeleným green dealem, protože Evropa si někdy dává nesplnitelné ekologické úkoly, což běžným občanům přináší velké trable. Někdy by stačilo pár let počkat, až na to budou připraveni lidé, jejich peněženky, myšlení a klíčová průmyslová odvětví. Není kam spěchat a je možné, že se to projeví i v červnových volbách do Evropského parlamentu. Jen mi přijde zvláštní, že naši zemědělci netáhnou za jeden provaz a do Prahy jedou hlavně zástupci odborů a agrární komora od toho dává ruce pryč, což o něčem vypovídá.

Také se blíží smutné dvouleté výročí od začátku rusko-ukrajinského konfliktu. Je smutné, že ani po více než 700 dnech války jsme se nedokázali přiblížit konci války. Stojí to spousta lidských životů a peněz, proč se tedy stále střílí? Nechápu….. k tomu se ještě přidalo podivné úmrtí ruského opozičního aktivisty Alexeje Navalného, nad koncem jeho života se vznáší mnoho otazníků a je otázkou, zdali se někdy o jeho smrti dozvíme pravdivá fakta. O ruské demokracii svědčí i to, že bylo během víkendu pozatýkáno mnoho ruských občanů chtějících se kytičkou rozloučit s Navalným……

V našem dvojměstí se řeší otázka budoucího kulturního domu, vrcholí přípravy na fotbalové jaro a všichni drží palce ženám DSK Brandýs, aby se udržely v nejvyšší ženské soutěži. V úterý se v Brandýse představily ženy USK Praha, jednoho z nejlepších evropských týmů v čele s reprezentantkami Vyoralovou, Voráčkovou, Andělovou a naší odchovankyní Terezou Šípovou. Za brandýský basketbal jsem trenérce Hejkové, člence mezinárodní síně basketbalové slávy, předal jarní květinu a tím jsme jí poděkoval za to, že v Brandýse koučuje poprvé. V pátek zase do Sportcentra přijela pražská Slávia, v jejichž dresech hrají vicemistryně světa Kateřina Suchanová /Elhotová/ a Alena Hanušová, a byly to právě bývalé reprezentantky, které rozhodly o výhře Slávie, přestože utkání bylo naprosto vyrovnané a slova uznání zasluhuje i Jana Maršíková a Kateřina Matějková. Kdo však zápas nezvládl byl mecenáš Slávie a předseda tenisového svazu Ivo Kaderka. Ten v průběhu zápasu ze svého slovníku vytáhnul několik opravdu vulgárních slov, která rozhodně k basketbalu nepatří.

Skončilo MS v biatlonu, přes nakonec několik solidních umístění se medaile nekonala. Tu by ale zasluhovali především diváci a organizátoři. Diváků přišlo do ochozů Vysočina arény přes 200 000, což je obdivuhodné číslo. Vedle počtu oceňují účastníci MS i jejich hlasivky a sympatické povzbuzování všech závodníků. Organizátoři včetně dobrovolníku si mákli, při neustálé úpravě dráhy, protože sníh každým dnem ubýval a bylo zapotřebí ho neustále doplňovat, což byla úmorná mravenčí a fyzicky velmi náročná práce a díky za ni.

V basketbalu máme za sebou federální pohár, podle ohlasů se povedl, za mořem se hrála all stars game  NBA. Já tyto exhibice moc nemusím, spíše bych to přirovnal k exhibičnímu vystoupení Harlem Globetrotters. Ti se také u nás v minulém týdnu představili a řada našich mladších členů si tento cirkus náležitě užila. Spíše se těším na kvalifikační zápasy repre mužů, kde by neměl chybět Tomáš Satoranský. Kvalifikace začíná již v pátek v řeckém Pireu, doma pak hrajeme příští pondělí v Pardubicích proti Velké Británii.

Brandýské týmy toho vlivem prázdninového faktoru příliš neodehrály, a když hrály, tak mnoho smetany neslízly. Z výhry se radovaly především ženy „B“, pro něž je výhra velkou vzpruhou a povzbuzením, stejně tak pro celek U15B. Jejich stejně staří kolegové zahájili extraligovou skupinu U15 dvěma porážkami v Sokolově a Chomutově. Úspěch ani v jednom zápase nebyl daleko, ale v sobotu si zranil koleno klíčový hráč Kučera, v neděli chyběli i někteří kvůli jarním prázdninám. V nedělním duelu jsme dlouho sahali po výhře, ale v závěru nám došly síly.

Středočeská basketbalová liga – ženy „B“

Sobota 17.2. 2024

BK Brandýs n.L. "B" – BK Kralupy Junior                      55:46 (14:12, 31:24, 40:36)

Body: Antošová 16, Nergerová 13, Holovská a Derflerová 8, Borlová 6, Pfafová 4