Menu
úterý, 03 prosinec 2019 10:23

Výsledkový servis 30.11.-1.12.2019

Dnes se mi písmenka dávají dohromady s obzvláště velkou lehkostí, a to nejen proto, že o víkendu začal advent, jedno z nejkrásnějších období roku, kdy se všichni připravujeme na vánoční svátky. Dalším důvodem mé lehké ruky, je obrovský basketbalový úspěch, kterého dosáhl školní tým ZŠ „Na Výsluní“, když v pátek vyhrál prestižní minibasketbalovou soutěž prvních stupňů jNBA.

Jak se vše v pátek v Děčíně odehrálo… V pátek ráno 29.11. již v 6.30 vyrazil od školy autobus zcela zaplněný fanoušky/žáky školy/ směr sportovní hala Armex Děčín. Po klidné jízdě tým OKC (Oklahoma City) dorazil do Děčína, aby se v semifinále utkal s týmem ZŠ B.Němcové z Opavy. K prvnímu pátečnímu zápasu nastoupili brandýští v nových žlutých dresech, což jim dodalo novou energii. Za obrovské podpory fanoušků /další dorazili auty/ se tým OKC pomaleji rozehrával, ale postupně se stále více svým soupeřům bodově vzdaloval. Již v poločase Brandýs vedl 35:4 a bylo jasné, že cesta do finále je otevřená. Nakonec OKC zvítězil 63:16, když o body se podělili skoro všichni hráči, dokonce i třeťačka Ema Novotná.

Finále přímým přenosem vysílala stanice Nova sport a bylo mediálně hodně sledováno. Soupeřem ZŠ „Na Výsluní“ byla děčínská škola Miroslava Tyrše hájící červené barvy Houston Rockets. Finálové utkání bylo vyrovnané jen osm minut, kdy domácí držel nad vodou svými body Marek Houštka. Od druhé čtvrtiny však OKC zabralo a výrazně se projevila obrovská vyrovnanost celku, zatímco domácí v tomto směru zaostávali. V poločase již Brandýs zápas otočil, což dokazuje poločasový výsledek 15:36. Děčín se ještě pokusil změnit pětky, ale OKC dobře zareagoval a po třech čtvrtinách bylo rozhodnuto, Brandýs vedl o třicet bodů a poslední kvarta se již dohrávala za jasného stavu. Domácí, díky Houštkovi, nakonec zredukovali konečný výsledek na 37:68, ale o suverenitě OKC nemohlo být pochyb. Jejich vyrovnanost dotváří skutečnost, že v dresu ZŠ „Na Výsluní“ se dokázalo bodově prosadit jedenáct hráčů, zatímco za domácí jen 3. To byl brandýský faktor X nejen ve finále, ale v celé soutěži.

Po vítězném finále následovala zasloužená zlatá radost OKC spojená s televizními rozhovory a dalšími oceněními. Všichni hráči dostali zlaté prsteny stejně jako v NBA, vítězná třička a řadu dalších odměn. Asi tou největší odměnou by měl být zájezd na zahraniční turnaj. Vedle turnajového triumfu získala Oklahoma i řadu individuálních ocenění. Dvojčata Petr a Viki Vaverkovi se probojovali do All Stars týmu jNBA. Andrea Poštolková se stala MVP /nejlepší hráčkou/ jNBA.

Vedle výše zmíněného triumfu začala i sezóna zimních sportů. Solidní výkony předvedly zejména ženy, biatlonistka Davidová a klasička Razýmová. Jen tak dále…….

Jak jsem zmínil v úvodu, v pátek se rozsvítil strom na popovické návsi, v sobotu s půlhodinovým zpožděním na brandýském náměstí a v neděli se rozzářil smrk na Mariánském náměstí.

Muži „A“ se o víkendu vydali k cestovatelsky nejnáročnějšímu soutěžnímu tripu do J. Hradce a Benešova. Zápas u Vajgaru se hrál dokonce až od 19.00, proto bylo nutné na jihu Čech i nocovat. V sobotu hosté celé utkání nepatrně vedli, aby zápas nakonec dotáhli k výhře o deset bodů, což se v souboji s týmem ohroženým sestupem počítá dvojnásobně. V neděli v Benešově však domácí byli lepší a hosté pohrávali od začátku až do konce bez nároku na výhru. Domácí zcela ovládli středočeské derby a vyhráli o více než třicet bodů, přesto je víkendová bilance v pořádku, obzvláště když nejeli pražské posily. „A“ je s bilancí šesti výher a čtyř porážek šesté se solidní vyhlídkou na záchranu. Do Vánoc zbývá odehrát ještě dva špíly proti Kbelům, kde by se minimálně jedna výhra hodila.

Ženy „A“ začaly s odvetami základní části na palubovkách soupeřů. Jejich cílovými distancemi byly Chomutov a Litoměřice. V sobotu to byl boj o každý míč a koš. Brandýs vedl v poločase o bod, ale domácí hráčky po změně stran zápas otočily a dovedly zápas k sedmibodové výhře. Nedělní polabské derby vyznělo také lépe pro domácí. Svěřenkyně Dana Kuruzce ještě ve 23. minutě ztráceli jen 3 body, ale pak došly síly a nakonec prohrály o dvacet bodů, přestože bojovaly a maximálně se snažily. V tabulce jsou zatím bez výhry poslední, ale jejich herní projev jde pod vedením nového kouče nahoru. Zlepšení by se mohlo projevit již za 14 dní, kdy ženy „A“ hostí HB Basket a Benešov. První výhra, zejména proti HB basket by se hodila, a byla by pro celý tým tím nejlepší vánočním dárkem a odměnou za usilovnou tréninkovou práci.

Kadeti v lize „U17“ doma hostili východočeský tandem Tesla Pardubice, Holice. V sobotu to byl velký souboj, kde se oba týmy střídaly ve vedení, ale ani jeden ze soupeřů se nedokázal definitivně odpoutat. V koncovce nakonec o své výhře rozhodli hosté a zvítězili o pět bodů. Proti vedoucím Holicím neměli domácí nárok a v celém utkání se postupně bodově propadali až ke konečnému padesátibodovému rozdílu. Svěřenci koučů Kratochvíla a Tomáška jsou poslední, ale bodová ztráta k záchraně není velká.

Kadetky v lize „U17“ v sobotu v Ústí odehrály střetnutí o prvenství v tabulce skupiny „B“. Dramatický souboj pro sebe rozhodly domácí hráčky, když si klíčový náskok vytvořily ve druhé desetiminutovce. Brandýs sice bojoval, ale na lepší výsledek, než je prohra o devět bodů to nestačilo. 83 inkasovaných bodů svědčí o špatném výkonu brandýské defenzívy. V Litoměřicích to také nebyla procházka „Zahradou Čech“, ale vyrovnané měření sil. Domácí po dvaceti minutách vedly o sedm bodů. Hosté však včas zabraly, a nakonec zápas otočily a vydřely výhru o sedm bodů. V tabulce jsou kadetky druhé o bod za Ústím a naděje na postup je hodně blízko.

Kadetky „B“ v nadregionálním klání odjely hrát o body až do Ústí n.O., kde jednou vyhrály o šest bodů a jednou prohrály o šest a v hodně neúplné tabulce okupují třetí pozici.

Žáci v lize „U14“ nasměrovali svoje cesty za dalšími soupeři severním směrem. V sobotu v Liberci po ospalém a málo produktivním začátku ovládli dění na palubovce, a nakonec zaslouženě zvítězili téměř o čtyřicet bodů. V Děčíně to však byla jiná káva. Kluci se sice snažili a bojovali, ale uhlídat domácího pivota s téměř 190 cm byl těžký úkol. Děčínská věž nám dala téměř 30 bodů, což byl klíč k děčínské výhře o dvacet bodů. Přesto se kluci lepší a jejich výkony v lize jsou přeci jen kvalitnější než v první polovině soutěže. V tabulce jsou na pátém místě, které mají jisté, i když do konce základní části zbývají dvě kola.

Žákyně v lize „U14“ doma hostily silnou pražskou dvojičku BA Sparta, BŠ Tygři Praha. Proti Spartě se domácí držely až do poločasu. Ve druhé půli se stále více projevovala fyzická převaha Pražanek, které nakonec po boji zvítězily o dvacet bodů. Nedělní utkání proti BŠ bylo hladkou záležitostí lídra tabulky, což dokazuje konečný výsledek hovořící 45 body ve prospěch hráček z pražské periferie. Holky jsou kolo před koncem základní na čtvrtém místě tabulky.

Mladší minižáci v kvalifikaci o postup na NF „U12“ se dvojzápasově střetli s Nymburkem. V Nymburce byl zápas hodně vyrovnaný a až v závěru domácí rozhodli o své šestibodové výhře. V nedělní odvetě však domácí vyhořeli a po porážce o dvacet bodů nemohou o postupu na NF snít.

Naše dívky 2010,2011 byly tentokrát v roli pořadatele miniturnaje v rámci soutěže Šmoulinka pro ročníky 2009 a mladší. V tomto kole se setkaly s dalším domácím týmem, který je složen z brandýských dívek 2009. Starší holky hrají již s velkým přehledem a zaslouženě vybojovaly první místo na domácí palubovce, kdy si hravě poradily i s týmem z Pardubic a DDM Praha 10. Mladší holky se trápily střelecky a nejspíše i tréma z velkého množství fanoušků, jako kdyby jim svazovala ruce. Za svůj výkon se ale stydět nemusí. Stále mají v této soutěži rok k dobru a těsná výhra o bod proti Pardubicím ve zcela zaplněné hale měla krásnou atmosféru. Z turnaje holky odcházely s úsměvem, i když s diplomem za 4.místo. Za zmínku stojí velká pomoc rodičů „Berušek“ s turnajovým bufetem. Domácí pečené dobroty a výborná káva udělaly všem velkou radost a tak budou basketbalové Vánoce holek asi bohaté ? Všem rodičům, kteří přispěli moc děkujeme.

V sobotu se ještě část holek U10 zúčastnila akce na Sokole Pražském s názvem ŠPUNTI. Příležitost dostaly povětšinou dívky, které nejsou lídry týmu. Přesto však nečekaně přivezly první místo z turnaje, ale hlavně velkou motivaci a potřebné sebevědomí. Turnaj byl ve stylu 3x3 doplněný prima soutěžemi. Krásný projekt pro holky 2010 a mladší plný zábavy a napjatých bojů.

Borcem víkendu je školní tým ZŠ „Na Výsluní“ hájící barvy OKC, který bez porážky zvítězil v jNBA.

Všimli jsme si, že se pomalu blíží Vánoce, ale do jejich konání bude ještě odehráno mnoho basketbalových zápasů. Jenom chci všem popřát, aby vánoční přípravy byly v klidu, bez nervozity a bez velkých shonů. Však on Ježíšek přijde i když se něco nestihne. Hlavně v klidu, pohodě a v pěkné rodinné atmosféře…