úterý, 19 únor 2019 06:27

Výsledkový servis 16.-17.2.2019

Zima se o víkendu ukázala ve své jarní podobě, i když díky inverzi byla v Polabí větší zima než na horách, kde bylo i ráno skoro plusových deset stupňů. Na tyto teploty jsme museli čekat až do poledních hodin, než se rozplynuly ranní mlhy. Zima tak křečovitě bojuje o vládnutí nad přírodou s jarem. Ráno vyhrávala, odpoledne prohrávala. Dopadne to stejně jako každé jaro. Dříve či později zvítězí, otázkou je jen jak dlouho zima potrvá. Vysoké denní teploty také nejsou v polovině února příliš běžné, ale co je dnes normální? Třeba to, že byl Babiš na sjezdu Ano opětovně jednohlasně zvolen do čela svého hnutí, které založil.

Moc normální také není, že dnes krajské zastupitelstvo sloučí brandýské a čelákovické gymnázium. Naštěstí jsou problémy na straně čelákovického gymnázia, které od svého založení prochází různými turbulencemi a jeho založení je od počátku tak trochu obestřeno tajemnem. Za mého středoškolského působení na gymnáziu bylo gymnázium pouze v Brandýse, nebylo ani v Neratovicích, ani v Čelákovicích. Nejlepší studenti tak jezdili do Brandýsa. Teprve po revoluci začaly vznikat gymnázia jako houby po dešti, ale velkou logiku to nemělo. Gymnazistů bylo mnoho, dobrých však o hodně méně. Vzdělanostní standardy tak šly logicky významně dolů, což se výrazně projevuje i dnes. Maturitu tak má téměř každý a její hodnota nemá zdaleka takové parametry jako v dávné minulosti. Navíc maturity provázejí obrovské náklady spojené s Cermatem. Je tato agentura vůbec nutná?

Pokud se týká sportovních událostí, tak vrcholilo MS v alpském lyžování, kde Slovenka Petra Vlhová vybojovala tři medaile. Tu můžeme Slovákům jen závidět a pomalu se ukazuje, že Ester Ledecká je více doma na snowboardovém svahu než na sjezdovém a pokud bude chtít uspět i na lyžích bude mu muset věnovat více času, ale nechme se překvapit, více rozumím basketu než lyžím.

Co se týká basketbalu, tak to byl víkend ve znamení národních pohárů v Evropě a all star game v zámoří. Nejvyšší mužská soutěž se nehrála, protože měla repre pauzu směřující ke dvěma závěrečným zápasům kvalifikace MS, doma s Bosnou a ve Francii. Postup máme již zajištěn, tak snad předvedeme dobrou hru. Do Pardubic se již tradičně chystá mnoho našich členů, zejména z řad mládeže.

Pokud se týká výkonů brandýských celků, tak byly doprovázeny kolísavými výkony odpovídající zápasové bilanci sedmi výher a šesti porážek. Ale někdy prohra mrzet nemusí a je tak trochu výhrou. To je třeba případ starších minižáků, kteří podlehli Kolínu rozdílem osmi bodů, ale přesto se za svůj výkon nemusejí stydět. Když s Kolínem hráli poprvé prohráli s ním o parník, věřme, že výhra nad tímto kvalitním soupeřem se snad o kousek přiblížila…. Za týden začínají jarní prázdniny v okrese Praha- východ, a tak se na chvíli počet zápasů i tréninková intenzita sníží.

Junioři v nadregionálním klání doma přivítali Rychnov n. K. V boji o prvenství ve skupině dvakrát zvítězili a udělali hodně velký krok k vítězství ve skupině. Kluci byli v obou případech lepší a zcela zaslouženě zvítězili.

Juniorky ve finálové skupině odehrály s poměrně oslabenou sestavou další dvě kola finálové skupiny na západě republiky. Sobotní duel v Chomutově jasně vyzněl pro domácí, když hosté od začátku tahaly za kratší konec, a nakonec podlehly výbornému soupeři o padesát bodů. Nedělní měření sil proti Plzni bylo mnohem nadějnější a vyrovnanější, ale přesto se první brandýská výhra ve finálové skupině nekonala.

Starší žáci odjeli do Turnova s torzem týmu. Pro nemoc chyběla řada hráčů, a také výsledek tomu odpovídal. Nic jiného, než dvě prohry se nedaly čekat.

Starší žákyně v nadregionálním soupeření v Českém Brodě dosáhly padesátiprocentní úspěšnosti, když na úvod vyhrály o jedenáct bodů, aby v repríze prohrály rozdílem 24 bodů. Trošku nepochopitelné, ale prý u děvčat normální. V tabulce jsou třetí se sedmi výhrami a devíti porážkami.

Starší minižákyně doma uspěly ve dvou domácích špílech proti Benešovu. V úvodním utkání zvítězily po boji o třináct bodů, když o vyšší výhru je připravilo velké množství neproměněných podkošových příležitostí. Odveta již byla jednodušší, a tak svěřenkyně trenérek Antošové a Pondělíčkové zvítězily dvojnásobným rozdílem oproti mači č. 1. Díky výhrám si udržely dosavadní neporazitelnost a jasně vedou svou skupinu.

Starší minižáci odehráli dvě hodně dobré partie proti kvalitnímu a tradičnímu soupeři z Kolína a přestože podvakráte prohráli, nemuseli opouštět hřiště se sklopenými hlavami.

Nejmladší minižáci v souboji o první místo uspěli proti Novému Strašecí a celkem jasně vyhráli, i když ve druhém zápase dostala ve větší míře prostor lavička.

Borcem víkendu: jsou starší minižákyně a junioři, kteří díky výhrám uhájili svoje postavení v čele tabulek svých soutěží.

Všimli jsme si, že Milena Jindrová, jedna z největších hráček basketbalové historie oslavila svoje 75. narozeniny. K zakladatelce Sokola Pražského chováme úctu, gratulujeme a nesmírně si Mileny vážíme.

Nadregionální liga juniorů U19B

BK Brandýs n.L. - Spartak Rychnov nad Kněžnou   73:53 (40:27)

Body: Sibera 25, Vilím 22, Pěkný a Kolář po 8, Dolní 6, Mareček a Hybler po 2

BK Brandýs n.L. - Spartak Rychnov nad Kněžnou   61:51 (32:31)